Dekolonizacja Palestyny

Nie chcemy pisać kolejnego oświadczenia o tym, że stoimy za Palestyną. Na szczęście powstało ich bardzo dużo w ciągu ostatnich dni.

Chcemy jednak to zaznaczyć i przypomnieć jednocześnie kilka podstawowych faktów:

    – na początku XX wieku rozpoczął się proces kolonizacji Palestyny. Przyjeżdżały tam osoby ogarnięte ideą syjonizmu. Ideą która mówi, że Żydzi powinni mieć własne państwo, właśnie tam, mimo, że w Palestynie nie mieszkało ich tak wielu. Na marginesie: idee syjonizmu są krytykowane przez wielu rabinów, szczególnie tych konserwatywnych

    – Palestyna jest w tym czasie pod kontrolą brytyjską. Brytyjczycy nakręcają kolonizację jeszcze bardziej co doprowadza do napięć między kolonizatorami a ludnością rdzenną.

    – Brytyjczycy wycofują się finalnie z Palestyny zostawiając cały sprzęt wojskowy europejskim najeźdźcom. Ogłoszone zostaje powstanie państwa Izrael.

    – Dochodzi do Nakby (z arabskiego: Katastrofa). Nakba to nic innego jak pełnoskalowa czystka etniczna. Osoby rdzenne są pod bronią wypędzane z własnych domów, aby zrobić miejsce nowym osadnikom. Przejmowane są ich życiowe majątki i ziemie. Tych którzy protestują czeka śmierć

    – Rozpoczyna się największa migracja w świecie arabskim – szacuje się, że 750 tysięcy osób musiało opuścić swoje domy tylko z tym co można było unieść, tracąc niezbywalne prawo do powrotu do swojej ziemi wraz z ich potomkami. 

    – Kolonizacja Palestyny postępuje. Każdy pokojowy opór w Palestynie jest dla świata niewidzialny. Pokojowe formy walki z apartheidem jak bojkot konsumencki (BDS) w niektórych krajach są kryminalizowane. Każdy opór zbrojny nazywany jest terroryzmem i antysemityzmem, spotyka się też z coraz większym odwetem ze strony okupanta. Codzienna przemoc, której doświadczają od 75 lat Palestynki i Palestyńczycy nie jest tematem medialnym, pogromy na cywilach dokonywane przez izraelskich kolonizatorów, przetrzymywanie w więzieniach nawet dzieci to nie jest sprawa, której mamy być świadomi. 

    – Z czasem w sprawie zaczyna interweniować ONZ. Większość rezolucji jest blokowana jednak przez Stany Zjednoczone i nie przynoszą one zmian większych niż kolejny raport ukazujący skalę etnicznych prześladowań. 

   – Nie przeszkadza to jednak Izraelowi ignorować wszystkich pozostałych rezolucji, które powstały. Dalej łamane są wszystkie podstawowe prawa człowieka i dziecka, dalej nielegalnie grodzone są okupowane tereny, dalej rozwija się nielegalne osadnictwo w Palestynie.

   – Mamy rok 2023. Z oryginalnej Palestyny zostały dwa niewielkie skrawki – Zachodni Brzeg i Gaza. Oba kontrolowane przez wojsko Izraela. W obu dochodzi do codziennych najazdów IDF oraz ataków przez osadników. Palestyńczycy codziennie spędzają długie godziny w punktach kontrolnych. Mają ograniczenia w wodzie pitnej. Buldożery dalej rozjeżdżają zamieszkałe domy – w końcu osadnictwo nie ustało, nazywa się ono Alija i trwa dalej. Co roku IDF morduje średnio 200-300 osób – 1/3 z nich to kobiety i dzieci. 

   – Gaza jest największym na świecie więzieniem. Jest zamieszkała przez ponad 2 miliony osób, z których 70% nie ma skończonych 30 lat. Większość z nich to osoby uchodźcze z pozostałych części Palestyny. Od 16 lat trwa ścisła blokada. Z Gazy żaden Palestyńczyk nie wyjedzie nawet po to, aby otrzymać leczenie. Do Gazy nie wjadą za to woda pitna, jedzenie, środki medyczne, materiały budowlane. Mieszkańcy Gazy nie mogą odbudowywać swoich domów po bombardowaniach przeprowadzanych przez siły Izraela. Bezrobocie sięga 60 procent.

To w Gazie rozpoczęło się wszystko. Paralotnie przeciw bezzałogowym dronom produkowanym przez Zachód. Mołotowy przeciw czołgom. Dawid kontra Goliat.

To co dzieje się teraz w Palestynie to powstanie przeciw kolonizatorom. Rdzenny lud przebywający 75 lat pod faszystkowskim butem próbuje kolejny raz odzyskać swoją wolność.

I przypominamy: antysyjonizm to nie antysemityzm. Syjonizm to nic innego jak faszyzm i kolonializm, liczący się z koniecznością przemocy pod przykrywką religii.

Całym sercem z palestyńską walką o wolność!

Federacja Anarchistyczna Wrocław

źródła:

Zdjęcie za IG: ramallah.mix

Amnesty International o Palestynie: https://www.amnesty.org.pl/izraelski-apartheid-wobec-palestynczykow-okrutny-system-dominacji-i-zbrodnia-przeciwko-ludzkosci/

Human Rights Watch o Palestynie: https://www.hrw.org/middle-east/north-africa/israel/palestine

9 Komentarze

 1. Nie wierze w to co czytam. Na tych paralotniach lecieli ludzie podobni do isis, którzy rżnęli do cywili jak do kaczek. Palestynę spotka niewyobrażalny dramat, Hamasowi ludzie są potrzebni jako liczby w propagandzie, poswięci ich i już to robi. Slogany i jakieś figury ideologiczne zaslonily wam oczy, nie widzicie ludzi, tragedia. Taką „krytyczną analizę” mógł napisać chatGPT, a nie „anarchiści”, ja pi**dolę, naprawdę, zatkało mnie.

  • Do jakich cywili „rżnęli jak do kaczek”?
   Palestyna jest w dramacie od dawna. Od kilku tygodni but, który przyciska głowę, jest cięższy.

   Dlaczego Cię zatkało?
   Państwo Izrael, od początku wspierane zbrojnie (i nie tylko) przez USA, od dawna prowadzi rasistowską politykę przeciwko mieszkańcom terenów Palestyny.

   Opowiadam się przeciwko wojnie, przeciwko mordowaniu ludzi.
   Nie jestem za żadnym państwem, ale uważam, że życie pod okupacją państwa Palestyna, ale bez buta na twarzy, które daje wojsko izraelskie, jest mniej beznadziejne niż to, co teraz.

   Nie wspieram Hamasu. Jestem przeciwko wojnie i przeciwko mordowaniu ludzi.

  • A ja właśnie widzę ludzi. Widzę ponad 2 miliony ludzi w Gazie, zamkniętych od 17 lat w getcie. Ludzi którzy znaleźli się tam z powodu wysiedleń z ziemi którą zamieszkiwali od pokoleń. Widzę ludzi na Zachodnim Brzegu którzy tego wysiedlania doświadczają obecnie. Wysiedlania, dyskryminacji, przemocy służb. Ludzi którzy jak Ci w Masafer Yatta nie mają jednego dnia aby nie być nękanymi. I wreszcie ludzi którzy pochodzą z Palestyny a mieszkają w „Izraelu” – i traktowani są systemowo gorzej. Widzę ponad 5 tysięczy osób z Palestyny w więzieniach, więzionych często bez wyroku. W więzieniach w których regularnie stosowane są na nich przemoc, tortury i gwałty. Widzę dzieci w więzieniach bo „Izrael” jest jedynym krajem na świecie który przed sądami wojskowymi stawia dzieci. Tak, sądami wojskowymi bo prawo cywilne obowiązuje tylko okupanta. Palestyńczycy, ludzie który od pokoleń tam żyją, są osądzani według prawa wojskowego.

   I po co to wszystko?

   Po to aby biali kolonizatorzy mogli sobie w ramach alii przylecieć z Rosji, Stanów czy Europy i osiedlić się tam lub tylko przylecieć aby przeżyć przygodę życia przez rok-dwa w jakimś „wesołym kibucu” i wrócić do siebie.

   Co do przemocy to również widzę tutaj ludzi – ludzi, ich słowa i ich zeznania.
   Widzę tutaj Yasmin Porat która przeżyła Be’eri i powiedziała, że masakra ludności zaczęła się w momencie gdy na miejsce dotarł IDF – i strzelał jak leci, łącznie z ostrzeliwaniem czołgami budynków w których byli ludzie.
   Widzę Yocheved Lifshitz, 85 letnią kobietę która była zakładniczką Hamasu (już została wypuszczona), to ta która podała bojownikowi Hamasu rękę na pożegnanie. Według jej słów wszystkie pojmane osoby były traktowane godnie, zapewniono im opiekę medyczną i jadły to samo pożywienie co ludzie z Hamasu.
   Widzę polityków okupanta którzy wydają te wszystkie rozkazy – o bombardowaniach, o równaniu z ziemą domów buldożerami, o najazdach zbrojnych na obozy dla uchodźców. Polityków którzy mówią o zrównaniu Gazy z ziemią tak jak zostało równane Drezno. Którzy mówią, że w miejscu Gazy trzeba wybudować parking. Którzy mówią, że na Gazie nie powinno się skończyć.

   A na koniec takie słowa: „Matki wszystkich Palestyńczykw również powinny zostać zabite za wydanie na świat tych węży. Wszyscy Palestyńczycy to wrogowie. Włączając w to osoby starsze i kobiety, miasta, wsie, posiadłości i infrastrukturę”.
   To słowa Ajjelet Szaked, byłej ministry sprawiedliwości (2015-2019) jak i byłej ministry spraw wewnętrznych (2021-2022). Wyobraź sobie teraz zamianę „Palestyńczków” na „Izraelitów” i to, że takie słowa miały by paść z ust przedstawiciela jakiegoś kraju sąsiadującego z „Izraelem” – przecież to czyste barbarzyństwo i terroryzm. Ale padły z ust izraelskiej polityczki więc zamiast tego mamy „jedyną demokrację na Bliskim Wschodzie”.

   • Tragiczne, że ludzie nie mają dostępu do informacji. Propaganda jest oszałamiająca. Ci, którzy nie znają angielskiego i nie używają X(dawny Twitter), nie mają pojęcia, co się dzieje naprawdę.
    Jestem w Polsce od miesiąca i szukam kontaktu w sprawie manifestacji solidarności z Palestyną. Możesz pomóc? Anna

    • To niestety prawda, dostęp jest mocno ograniczony. Tak bez social mediów i logowania to mogę polecić wiescizpalestyny.pl – tutaj są zarówno artykuły jak i kalendarz wydarzeń w calej PL 🙂

     • „To w Gazie rozpoczęło się wszystko. Paralotnie przeciw bezzałogowym dronom produkowanym przez Zachód. Mołotowy przeciw czołgom. Dawid kontra Goliat.”

      Przypomnij mi proszę co się stało 7-go października? Co zrobił „Dawid”? Kim jest w ogóle Dawid? W jakim stopniu reprezentuje Palestyńczyków? Jakiego świata chce?
      Ten Dawid strzelał do wszystkiego co się rusza nawet w kibucach zaangażowanych w pomoc Palestyńczykom.
      Nie neguję ludobójstwa w Palestynie, któremu winien jest w przytłaczającej większości współczesny Izrael i jego władze. Chodzi mi tylko o zacytowany fragment, w ktorym wy wychwalacie część tego ludobójstwa. Tego emocjonalnego oświadczenia nawet nie chce mi się komentować. W kontekście nazywania Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu Dawidem brzmi to przynajmniej groteskowo. To nie jest niefortunne sformułowanie tylko romantyzowanie zbrodni na ludności cywilnej.

 2. @ostatnimohikanin, odpowiadam w ten sposób bo z jakiegoś powodu nie mogę odpowiedzieć bezpośrednio na twój kolejny komentarz

  „Przypomnij mi proszę co się stało 7-go października?”
  Opresjonowana ludność rdzenna podniosła głowę i stanęła przeciw swoim białym oprawcom, a co?
  To helikoptery IDF pruły do cywili na oślep a czołgi ostrzeliwały w budynki gdzie przebywali cywile. Chociaż jaka jest tutaj definicja cywila biorąc pod uwagę militaryzację issraela? Obowiązkowa i powszechna służba wojskowa i powszechny dostęp do broni… Ile osób zginęło? Ile z nich była wojskowymi/policjantami/ochroniarzami? Ile osób zostało zabite przez IDF zgodnie z doktryną Hanibala – zabij a nie pozwól porwać? To wie tylko issrael który zamiast wszcząć śledztwo postanowił zakopać wszystkie dowody.

  To co się dzieje na terenie Palestyny to nie coś co wydarzyło się w ciągu ostatnich miesięcy albo lat, jak piszesz, to dzieje się od samego początku istnienia tej białej faszystowskiego kolonii. Może z takim nickiem będziesz w stanie to zrozumieć… a może nie

  • Czyli mordowanie cywili jest ok, jeśli stroną jest przeromantyzowany orient i dżihadyści, wszystko jasne. Jesteś odklejonym od rzeczywistości człowiekiem.

   Zaakcpetujcie proszę mój komentarz z linkami do raportu HRW, który pokazuje konkretnie jakim aktom terroru przyklaskujecie w ramach swojej „działalności wolnościowej”. Tam są też liczby o które pytasz, a które cię nie interesują bo masz przed oczami jakieś figury ideologiczne a nie ludzi. Już pomijam, że tekst ignoruje dwie wojny obronne Żydów i ich walkę z Brytyjczykami. Po co komplikować propagandę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*