Dekolonizacja Palestyny

Nie chcemy pisać kolejnego oświadczenia o tym, że stoimy za Palestyną. Na szczęście powstało ich bardzo dużo w ciągu ostatnich dni.

Chcemy jednak to zaznaczyć i przypomnieć jednocześnie kilka podstawowych faktów:

    – na początku XX wieku rozpoczął się proces kolonizacji Palestyny. Przyjeżdżały tam osoby ogarnięte ideą syjonizmu. Ideą która mówi, że Żydzi powinni mieć własne państwo, właśnie tam, mimo, że w Palestynie nie mieszkało ich tak wielu. Na marginesie: idee syjonizmu są krytykowane przez wielu rabinów, szczególnie tych konserwatywnych

    – Palestyna jest w tym czasie pod kontrolą brytyjską. Brytyjczycy nakręcają kolonizację jeszcze bardziej co doprowadza do napięć między kolonizatorami a ludnością rdzenną.

    – Brytyjczycy wycofują się finalnie z Palestyny zostawiając cały sprzęt wojskowy europejskim najeźdźcom. Ogłoszone zostaje powstanie państwa Izrael.

    – Dochodzi do Nakby (z arabskiego: Katastrofa). Nakba to nic innego jak pełnoskalowa czystka etniczna. Osoby rdzenne są pod bronią wypędzane z własnych domów, aby zrobić miejsce nowym osadnikom. Przejmowane są ich życiowe majątki i ziemie. Tych którzy protestują czeka śmierć

    – Rozpoczyna się największa migracja w świecie arabskim – szacuje się, że 750 tysięcy osób musiało opuścić swoje domy tylko z tym co można było unieść, tracąc niezbywalne prawo do powrotu do swojej ziemi wraz z ich potomkami. 

    – Kolonizacja Palestyny postępuje. Każdy pokojowy opór w Palestynie jest dla świata niewidzialny. Pokojowe formy walki z apartheidem jak bojkot konsumencki (BDS) w niektórych krajach są kryminalizowane. Każdy opór zbrojny nazywany jest terroryzmem i antysemityzmem, spotyka się też z coraz większym odwetem ze strony okupanta. Codzienna przemoc, której doświadczają od 75 lat Palestynki i Palestyńczycy nie jest tematem medialnym, pogromy na cywilach dokonywane przez izraelskich kolonizatorów, przetrzymywanie w więzieniach nawet dzieci to nie jest sprawa, której mamy być świadomi. 

    – Z czasem w sprawie zaczyna interweniować ONZ. Większość rezolucji jest blokowana jednak przez Stany Zjednoczone i nie przynoszą one zmian większych niż kolejny raport ukazujący skalę etnicznych prześladowań. 

   – Nie przeszkadza to jednak Izraelowi ignorować wszystkich pozostałych rezolucji, które powstały. Dalej łamane są wszystkie podstawowe prawa człowieka i dziecka, dalej nielegalnie grodzone są okupowane tereny, dalej rozwija się nielegalne osadnictwo w Palestynie.

   – Mamy rok 2023. Z oryginalnej Palestyny zostały dwa niewielkie skrawki – Zachodni Brzeg i Gaza. Oba kontrolowane przez wojsko Izraela. W obu dochodzi do codziennych najazdów IDF oraz ataków przez osadników. Palestyńczycy codziennie spędzają długie godziny w punktach kontrolnych. Mają ograniczenia w wodzie pitnej. Buldożery dalej rozjeżdżają zamieszkałe domy – w końcu osadnictwo nie ustało, nazywa się ono Alija i trwa dalej. Co roku IDF morduje średnio 200-300 osób – 1/3 z nich to kobiety i dzieci. 

   – Gaza jest największym na świecie więzieniem. Jest zamieszkała przez ponad 2 miliony osób, z których 70% nie ma skończonych 30 lat. Większość z nich to osoby uchodźcze z pozostałych części Palestyny. Od 16 lat trwa ścisła blokada. Z Gazy żaden Palestyńczyk nie wyjedzie nawet po to, aby otrzymać leczenie. Do Gazy nie wjadą za to woda pitna, jedzenie, środki medyczne, materiały budowlane. Mieszkańcy Gazy nie mogą odbudowywać swoich domów po bombardowaniach przeprowadzanych przez siły Izraela. Bezrobocie sięga 60 procent.

To w Gazie rozpoczęło się wszystko. Paralotnie przeciw bezzałogowym dronom produkowanym przez Zachód. Mołotowy przeciw czołgom. Dawid kontra Goliat.

To co dzieje się teraz w Palestynie to powstanie przeciw kolonizatorom. Rdzenny lud przebywający 75 lat pod faszystkowskim butem próbuje kolejny raz odzyskać swoją wolność.

I przypominamy: antysyjonizm to nie antysemityzm. Syjonizm to nic innego jak faszyzm i kolonializm, liczący się z koniecznością przemocy pod przykrywką religii.

Całym sercem z palestyńską walką o wolność!

Federacja Anarchistyczna Wrocław

źródła:

Zdjęcie za IG: ramallah.mix

Amnesty International o Palestynie: https://www.amnesty.org.pl/izraelski-apartheid-wobec-palestynczykow-okrutny-system-dominacji-i-zbrodnia-przeciwko-ludzkosci/

Human Rights Watch o Palestynie: https://www.hrw.org/middle-east/north-africa/israel/palestine

1 Komentarz

  1. Nie wierze w to co czytam. Na tych paralotniach lecieli ludzie podobni do isis, którzy rżnęli do cywili jak do kaczek. Palestynę spotka niewyobrażalny dramat, Hamasowi ludzie są potrzebni jako liczby w propagandzie, poswięci ich i już to robi. Slogany i jakieś figury ideologiczne zaslonily wam oczy, nie widzicie ludzi, tragedia. Taką „krytyczną analizę” mógł napisać chatGPT, a nie „anarchiści”, ja pi**dolę, naprawdę, zatkało mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*