List Otwarty do prezydenta miasta Wrocław Jacka Sutryka i Rady Miasta

List otwarty do Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka

i całej Rady Miasta Wrocławia


W tych trudnych chwilach zmagania całego kraju oraz globu z pandemią choroby COVID-19  powodowanej przez Koronawirusa SARS-CoV-2, potrzebujemy mądrych decyzji, opartych na dialogu z mieszkańcami i mieszkankami Wrocławia. Obowiązkiem Państwa, jako przedstawicieli mieszkańców pełniących funkcje zarządcze aglomeracją miasta, wybranych przez tych mieszkańców, powinno być podejmowanie decyzji służących interesowi wszystkich osób mieszkających w naszym pięknym mieście. Apelujemy, aby na czas kryzysu gospodarczego i przede wszystkim zdrowotnego, który dotyka nas wszystkich, podjęli Państwo uchwały odpowiadające na nasze postulaty:


Pierwszym z nich jest wprowadzenie na okres stanu epidemii Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej (BKM). Ułatwijmy życie tym, którzy zmuszeni są przez wielki kapitał do codziennego narażania swojego zdrowia w podróży do pracy i z powrotem. Wprowadźmy w życie to, co w obecnych warunkach i tak jest normą. Żaden z kontrolerów nie naraża swojego zdrowia w pracy. Biletomaty, terminale płatnicze i kasowniki są siedliskiem bakterii i wirusów, więc nie jest wskazane korzystanie z nich. Wiele krajów i miast ma BKM wprowadzoną na stałe, więc i we  Wrocławiu można przez kilka tygodni przetestować projekt bezpłatnych przejazdów. 


Drugim postulatem jest wprowadzenie tzw. wakacji czynszowych, czyli zawieszenia opłat za czynsze w mieszkaniach komunalnych, bez względu na stan zadłużenia lokalu – rozwiązanie wprowadzone przez wiele zachodnich krajów. Są one wynajmowane od miasta przez osoby zarabiające najmniej, które w większości pracują w sektorach produkcji i usług, poprawiając nam komfort życia; zarazem w tych sektorach przeprowadza się obecnie masowe zwolnienia, co szybkim tempie pogorszy i tak już katastrofalną sytuację ekonomiczną tych pracowników i pracownic. Koronawirus ma śmietrtelność ok 3%, ale głód ma śmiertelność 100%. To postulat podejmowany także przez inne wrocławskie organizacje.

 
Trzecim postulatem jest zlikwidowanie tzw. Specjalnych Stref Ekonomicznych na terenie Miasta. To absolutnie niesprawiedliwe, że wielkie firmy są zwolnione z podatku dochodowego, który służy całemu miastu i może być wykorzystany np. do opłacenia transportu miejskiego (z którego w większości korzystają pracownicy tych firm) lub usprawnienia pracy szpitali.


Mamy nadzieję, że wasz zespół zbierze się szybko i w najbliższym czasie przedyskutuje i wprowadzi ww. postulaty. W przeciwnym razie będziemy musieli podjąć kolejne kroki.


Czekamy na odpowiedź

Organizacja nieformalna Federacja Anarchistyczna Wrocław

1 Komentarz

  1. Wspaniałe, że Federacja podejmuje przemawianie za tych, którzy tkwią w marginalizacji. Jasne i uczciwe wobec ludzi postulaty. Skarb naszych czasów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*