Jak znaleźć dobrego pracodawcę? 3 najczęściej popełniane błędy przy szukaniu szefa.

W Twojej kolejnej pracy miało być lepiej? Przecież obiecali ci umowę o pracę, wysokie dodatki i nawet pokazali Ci zakres Twoich obowiązków! A tu znowu, poza swoimi czynnościami, musisz robić dodatkowo tysiąc innych rzeczy, zostawanie po godzinach to norma i nikt z Twoich współpracowników nie zgłasza nadgodzin, a jak pytasz o dodatki, to patrzą na Ciebie jak na wariatkę. Znowu zaczynasz pracę przed podpisaniem umowy, a po kilku tygodniach okazuje się, że jedyne na co możesz liczyć (jeśli będziesz mieć szczęście) to umowa zlecenie. Rzuciłabyś to wszystko w cholerę, ale boisz się, że nie wypłacą ci pensji. W kolejnej pracy to samo!Jak wybrać rzetelnego pracodawcę, który nie oszukuje i nie kradnie twoich pieniędzy? Cóż, niestety żyjemy w Polsce, w kraju w którym każdy przedsiębiorca oszukuje. Znalezienie odpowiedniego pracodawcy graniczy z cudem, dlatego przygotowaliśmy ten krótki poradnik.


1. Nie przychodź do pracy bez podpisanej umowy. W normalnym przedsiębiorstwie kadry przygotowują umowę na kilka dni przed pierwszym dniem. Musisz też zrobić badania lekarskie. Oszczędzi Ci to późniejszych nerwów i problemów z odzyskaniem ukradzionej wypłaty czy składek.


2. Jeśli pytają Cię o rodzaj preferowanej umowy, zawsze wybieraj umowę o pracę. Jeśli nie pytają, wybiegaj trzaskając drzwiami. Tak jak wyżej, zaoszczędzi ci to masę późniejszych kłopotów, głównie związanych ze zdrowiem czy urlopem.


3. Przestrzegaj zakresu swoich obowiązków i nie rób ani jednej rzeczy ponad – jeśli się złamiesz, to będą chcieli więcej i więcej, jak w powiedzeniu: dasz palec, wezmą całą rękę, a potem całą Ciebie! Ważne: zapisz się do związku zawodowego, załóż swoją komisję lub zapisz się do organizacji pracowniczej. Jest ich wiele i każda ucieszy się z nowego członka!
Pamiętaj: znaleźć uczciwego pracodawcę nie jest łatwo! Jeśli się poddajesz i chcesz iść na samozatrudnienie albo chcesz założyć firmę, postaw na spółdzielnię pracy! To jedyna forma, która uchroni Cię przed wyzyskiwaniem współpracowników.
W każdych problemach pracowniczych możesz się zgłosić do Związku Syndykalistów Polski lub Inicjatywy Pracowniczej – organizacji, które pomagją pracownikom, także tym na śmieciówkach lub pracujących w szarej strefie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*