Pomoc wzajemna zamiast pracy najemnej. Rusza Wrocławski Bank Czasu

Idea banków czasu opiera się na wzajemnej, nieodpłatnej wymianie usług. Za każdą godzinę zainwestowaną w pomoc innym otrzymujemy dokładnie taką samą ilość czasu, którą możemy wykorzystać na naukę języka obcego, pomoc w pracach domowych, czy skorzystać z opiekunki dla naszego dziecka. Dzięki bankowi czasu możemy choć częściowo ominąć system monetarny, zasady pracy najemnej i wynikającą z niej zależność pracownik-pracobiorca. Platforma służy bezpośredniej wymianie pracą między użytkownikami.

Działanie banków czasu jest bardzo proste. Każda osoba, niezależnie od wieku oraz posiadanych umiejętności, może się zapisać i przystąpić do wymiany posiadanych przez siebie umiejętności. Służy do tego specjalna platforma internetowa, na której uczestnicy umieszczają swoje oferty i przechowują zarobione godziny.

Idea Banku Czasu ma na celu pomoc, zarówno osobom młodym, studentom, jak i seniorom. Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o przystępowanie do programu czy zakres posiadanych umiejętności.

Na jakich zasadach opiera się funkcjonowanie banku czasu? Co jest najważniejsze dla twórców inicjatywy?

Celem działaczy jest wdrożenie w życie pięciu podstawowych wartości, które sprawią, że Bank Czasu będzie spełniał dobrze swoją funkcję w lokalnej społeczności. Są to: równość, szacunek, wzajemność, budowa silnej społeczności, przedefiniowanie pojęcia pracy.

Więcej o WBC można przeczytać na www.bankczasu.wroclaw.pl oraz na profilu FB Wrocławski Bank Czasu. Aby zostać członkiem społeczności Wrocławskiego Banku Czasu należy zarejestrować się na www.platforma.bankczasu.wroclaw.pl, do czego gorąco zachęcamy. Na portalu facebook funkcjonuje także grupa dla osób zainteresowanych projektem.

3 Komentarze

  1. Czy banki czasu nie podchodzą pod barter? Pytam, gdyż z tego co się orientuję w Polsce w przypadku firm usługi barterowe muszą być księgowane i vat powinien być od nich odprowadzany. Nie mam natomiast zielonego pojęcia jak to jest w przypadku wymiany „czasu”.

    • Gienek, czy uczestniczyłeś w Banku Czasu? Jakby się ktoś chętny do wskrzeszenia znalazł to przydałby się ktoś, kto brał w tym udział i może coś podpowiedzieć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*