Spotkanie „Zrób Manifę wspólnie z nami” [11.01]

Jeśli Twoje noworoczne postanowienie brzmi „Obalić patriarchat”,
Jeśli chcesz wspólnie z bandą feministek wyjść na ulicę,
Jeśli domagasz się respektowania praw kobiet,
Jeśli lubisz organizować wydarzenia,
Jeśli pociągają cię prace manualne,
Jeśli wszystkie powyższe, którekolwiek z powyższych lub żadne z nich…

… przyjdź na spotkanie organizacyjne wrocławskiej Manify!

Kiedy: 11.01.2018, 19:30 – 21:30
Gdzie: Komitywa, ul. Rejtana 3, Wrocław
[wydarzenie na fb]

Manifa to feministyczna demonstracja organizowana w okolicy 8 marca. Manify odbywają się w całej Polsce, we Wrocławiu od 2012 roku organizuje ją nieformalny kolektyw Inicjatywa 8 Marca.

Główne hasło wrocławskiej Manify zmienia się co roku, jednak zawsze oscyluje wokół walki o prawa kobiet i wokół kwestii socjalnych, nierozerwalnie związanych z sytuacją kobiet – krytyki kapitalizmu, krytyki władzy, krytyki polityki miejskiej, krytyki polityki mieszkaniowej.

Podczas spotkań organizacyjnych Manify planujemy wszystko to, co musi się wydarzyć, by Manifa doszła do skutku – od dyskusji nad bieżącymi problemami i kwestiami, które chcemy podczas Manify nagłośnić, przez przygotowanie manifowej gazetki, po organizację benefitu i wspólnego malowania transparentów.

Dlaczego 8 marca? Kilka słów o Międzynarodowym Dniu Kobiet:
8 marca 1908 r. ulicami Nowego Jorku przeszedł marsz 15 tyś. robotnic, które domagały się praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet. Zainspirowane tym wydarzeniem pracownice zakładów odzieżowych (głównie imigrantki) rozpoczęły trzymiesięczny strajk przeciwko wyzyskującym je właścicielom fabryk. Dwa lata później, również na początku marca, 130 kobiet zginęło w pożarze fabryki. Były trzymane pod kluczem i nie miały szans na ucieczkę przed ogniem. Te wydarzenia spowodowały, że w 1910 r. Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła 8 marca Międzynarodowym Dniem Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla walki o równouprawnienie i sprawiedliwość społeczną.
Obecnie 8 marca jest również dniem, w którym mówi się o współczesnych walkach kobiet: m.in. o Bożenie Łopackiej, która wygrała proces w sprawie łamania praw pracowniczych w sklepach Biedronka; o pracownicach tyskiego Tesco, które zorganizowały pierwszy w Polsce strajk włoski w handlu wielkopowierzchniowym; o pielęgniarkach, które niejednokrotnie strajkowały w obronie publicznej służby zdrowia; o strajku pracownic w fabryki Chung Hong czy strajku pracownic żłobków w Poznaniu.

Zrób Manifę wspólnie z nami!

D.M.Y – DO MANIFA YOURSELF

Więcej o wrocławskiej manifie: http://manifa.wroclaw.pl/
Kontakt: info [malpa] manifa.wroclaw.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*