Anarchistyczna majówka – wykłady online 2 maja

Link do wykładów: http://meet.jit.si/anarchistycznamajowka2021

Oto i harmonogram wykładów, które przygotowaliśmy dla was na 2 maja. Poniżej możecie znaleźć pełną rozpiskę tematów i opisy prelekcji.
Spotkania odbędą się online na platformie meet.jit.si

1. 16.00 – O opierdalaniu się w pracy. Przypadek magazyniera w Amazonie. – Tomasz Skoczylas.
Opis: Amazon słynie z super nowoczesnego i drakońskiego systemu kontroli pracy. Osoby pracujące w magazynach międzynarodowego giganta są inwigilowane na każdym kroku i zmuszane do pracy do granic wytrzymałości. Jednak każdy system da się pokonać, jeśli człowiek wie, co robi. W moim wystąpieniu opowiem krótko jak i ja i moi koledzy z Amazon Fullfillment Center WRO 1 we Wrocławiu usiłujemy obejść lub wykiwać mechanizmy kontroli po to, by wykroić dla siebie nieco więcej luzu i rozrywki niż dla nas przewidział pracodawca.Tomasz Skoczylas – aktywista lokatorski, członek związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, miłośnik kotów, od 5 lat jeździ wózkiem widłowym dla Amazona.

2. 17.00 – Feministycznie o prawach pracowniczych. – Gośka Maciejewska.
Opis: Wywołali, wywołali wilka z lasu a właściwie wilczyce, Królowe życia w obronie swoich praw, hetery, zołzy, sekutnice. Siostry szeptem, siostry krzykiem, razem przeciw opresji – jesień na ulicach, cały rok na czarno. Czarny blok, czarny tydzień, czarna złość, czarne życie, czarny blok, czarna złość!Jak kobiety* z różnych zawodów organizują się w Polsce w związki zawodowe? Dlaczego powinnyśmy strajkować? W jaki sposób możemy doprowadzić do strajku?
Gośka Maciejewska – aktywistka Inicjatywy 8 Marca oraz działaczka Ogólnopolskiego Związku Zawodowego „Inicjatywa Pracownicza”.

3. 18.00 – Majowe królowe, zielone Jasie i czerwone sztandary. Jak święcić 1 Maja? – Łukasz Moll.
Historię 1 maja kojarzymy z marszowymi pochodami klasy robotniczej czy egzekucjami anarchistów w Chicago po pokazowym procesie z 1886 roku. To dzień – szumnie zapowiadanego – zwycięstwa świata pracy oraz upamiętnienia męczenników za sprawę. Ale w ostatnich latach to również dzień „lewicowej melancholii” – wspominania złotych czasów masowych pochodów pierwszomajowych i bojowego proletariatu przemysłowego. Kto dziś pamięta o 1 maja? Smutne delegacje partyjnych towarzyszy? Garstka zagubionych radykałów? Społeczeństwo wybiera raczej grilla i wycieczkę za miasto. Jednak zamiast załamywać ręce, że 1 maja odchodzi w niepamięć, warto spojrzeć na historię tego święta szerzej. Na długo zanim stało się ono „Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy” i zostało zawłaszczone przez partyjną propagandę, było iście karnawałowym świętem afirmacji życia, odradzającej się przyrody, buzującej wspólnoty i błogiego lenistwa. I nigdy nie przestało nim być. Zachowanie pierwszomajowej tradycji jest szczególnie cenne dzisiaj, w czasach kryzysu ekologicznego, pandemii i podporządkowania pracy kapitałowi, kiedy potrzeba nam nowych opowieści o tym, jak żyć wspólnie. Opowiem o tym, dlaczego na 1 maja warto stawiać słupy majowe, organizować igrzyska Robin Hooda i raczej tańczyć na ulicach w przebraniach Majowej Królowej i Pana Niegodziwości – niż demonstrować pod czerwonymi i czarno-czerwonymi sztandarami. A najlepiej połączyć jedno z drugim.
Łukasz Moll – socjolog, filozof, publicysta, pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego, redaktor „Praktyki Teoretycznej”. Obecnie bezpartyjny i zbyt anarchistyczny, by zapisać się do anarchistów.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*