David Graeber w 64. rocznicę urodzin

David Graeber

5 lat temu umarł David Graeber – ceniony antropolog i pisarz, który nie krył sswoich anarchistyczh poglądów. Znany jest głównie książek: Dług. Pierwsze pięć tysięcy lat, Utopia regulaminów. O technologii, tępocie i ukrytych rozkoszach biurokracji, Praca bez Sensu. Teoria.
Po jego śmierci została wydana obrazoburcza praca Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości, którą napisał razem z brytyjskim profesorem archeologii Davidem Wengrowem. Na uznanie zasługuje też krótka broszura „Fragmenty antropologii anarchistycznej”.

Prace Davida Graebera sprawiły, że wiele osób spojrzało na anarchizm z innej strony, tzn. jak na coś naturalnego.

Naukowiec – podobnie jak inni antropologowie – wielokrotnie udowadniał, że państwo nie jest niezbędną formą organizacji społeczeństwa. Wprowadzał nas w świat naszych przodków, którzy w bezpaństwowych społecznościach żyli dłużej, niż istnieją nowożytne państwa.

Za swoje poglądy i działalność został zwolniony z uniwersytetu z USA, co wywołało kontrowersje w środowisku akademickim. Później wykładał w Londynie. Był czołową postacią ruchu occypy Wall Street i współtworzył hasło „We are the 99%” (pol. „Jesteśmy 99%”).

Jego ojciec walczył w hiszpańskiej wojnie domowej, a on sam należał do Industrial Workers of the World (pol. Pracownicy Przemysłowi Świata).

Wiele lat temu jako Federacja Anarchistyczna kolportowaliśmy ulotkę pt. „Czy jesteś anarchist(k)ą? Odpowiedź może cię zaskoczyć!”. Można ją przeczytać tu https://pl.anarchistlibraries.net/library/david-graeber-czy-jestes-anarchist-k-a

Jeśli chodzi o anarchizm i antropologię, polecamy podcast Wolnelewo.pl pt. „Anarchistyczna „rewolta” w nauce” na stronie https://wolnelewo.pl/podcasty-wolnelewo/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*