1 Maja – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy – potocznie 1 maja – to nie święto, to dzień walki, ponieważ dalej jest o co walczyć. Geneza tego dnia pochodzi z majowych strajków w Chicago roku 1886 będących częścią kampani na rzecz 8 – godzinnego dnia pracy. W organizacji demonstracji brali udział anarchiści tacy jak Albert Parsons i August Spies (redaktor pracowniczego pisma „Chicagoer Arbeiter-Zeitung”). Podczas tamtych wydarzeń doszło niestety do rozlewu krwi robotników, liczba ofiar jest nieznana. W 1889 II Międzynarodówka ustanowiła dzień 1 maja jako Międzynarodowe Święto Pracy. W Polsce mimo wcześniejszych obchodów święta zostało ono przyjęte jako państwowe dopiero w 1950 roku.

Nadchodzą trudne czasy. Okres pozornej prosperity i tak zwanego “rynku pracownika” się kończy. Wszędzie na świecie władzę w państwie przejmują pracodawcy lub kupieni przez nich politycy, dyktując politykę, która wspiera interesy kapitalistów kosztem osób pracujących. Ceny wszystkiego rosną a nasze pensje pozostają na niezmienionym poziomie. Praca, która dawno już przestała być drogą do zamożności a wkrótce przestanie zapewniać nawet minimum na przetrwanie.

To nie jest błąd systemu gospodarczego. To jest właśnie ten system działający tak jak powinien. Na korzyść garstki najbogatszych a kosztem nas wszystkich.

Internetowi ideolodzy głoszą, że trzeba w tej sytuacji trzeba przejść na stronę cwaniaków: zostać milionerem, giełdowym inwestorem lub przynajmniej właścicielem licznych, wynajmowanych nieruchomości. Zapominają jednak dodać, że “dochód pasywny” to nie jest życie wolne od pracy ale życie, które musi być utrzymywane pracą innych. I, że jeśli nie urodziłeś się we właściwej rodzinie, nie masz odpowiednich znajomości i kapitału na start raczej nie załapiesz się do tej nowej “klasy próżniaczej”.

Pora spojrzeć prawdzie w oczy: walka klas trwa. Walka, którą przegrywamy bo dałyśmy sobie wmówić, że “każdy sam jest kowalem swojego losu”, że wszyscy jesteśmy tylko jednostkami konkurującymi ze sobą na rynku na mniej więcej tych samych zasadach. Ale linia frontu nie przebiega pomiędzy nami. Można ją poznać po tym jak rozkładają się korzyści z gry ekonomicznej. Ci, którzy mają dużo stają się jeszcze bogatsi, tym, którzy mają niewiele odebrane będzie także i to, co mają. To jest nasza rzeczywistość.

To nie wybory zmieniają świat, tylko ludzie, którzy nie dają się uciszyć. Walka klas trwa czy tego chcemy czy nie. Pytanie tylko, po której stronie staniesz.

Demonstracja rozpocznie się na Placu 1 Maja (Plac Jana Pawła II) dnia 1 maja o 12:00.
Po demonstracji zapraszamy na obiad i wydarzenia towarzyszące w Centrum Reanimacji Kultury na ul. Jagiellończyka 10c/d:

  • wystawa zdjęć łódzkiego fotografa Adriana Sekury „Bunt” godz. 15:00
  • premierowy pokaz filmu z polskimi napisami „Rebelia w Patagonii” godz. 16:00
  • 2 maja o godzinie 11:00 wspólny wyjazd na Slęzę.

Zapraszamy!

Wydarzenie: https://wolnywroclaw.pl/wydarzenia/44480/

NIEZMIENNIE PRZYPOMINAMY:

Jakie symbole nie są przeznaczone na 1 Maja?
Podczas przemarszu będziemy machali różnymi flagami, głównie reprezentującymi Anarchizm, czy anarchistyczne kolektywy. Demonstracja ma charakter pracowniczy, znaczy to, że obejmuje swoją tematyką więcej niż sam tylko anarchizm, mimo, że historia i charakter tego święta jest ściśle z anarchizmem związana. Można się więc spodziewać flag z symbolami związków zawodowych czy czystych czerwonych.
Czego jednak tolerować nie możemy?

FLAGI PARTYJNE.
Nie wierzymy w partie. Niezależnie czy rząd jest prawicowy czy lewicowy – zawsze będzie reprezentować państwo, naszego opresora. To święto jest nasze, ludzi, nie organizacji z wierzchołka hierarchi tego świata.

SYMBOLE TOTALITARNE.
Nie powinno dziwić, że obok niechęci do państwa, wrogo jesteśmy też nastawieni do jego odmian. Wszelkie symbole pokroju sierpa i młota nie są mile widziane. Można się kłócić o ich genezie, jednak to co symbolizują obecnie nie podlega dyskusji. Nie chcemy także flag czy banerów z podobiznami ludzi, którzy te symbole reprezentowali.

FLAGI NARODOWE.
Ruch pracowniczy czy ruch anarchistyczny to ruchy ponadnarodowe. Wiemy też jaka sytuacja panuję obecnie na świecie. Pod państwowymi sztandarami przez wszelkie nacjnalizmy giną ludzie. Flagi państw czy narodowści również nie są mile widziane, niezależnie od tego które z nich sobą reprezentują. Decydujemy się na to, gdyż chcemy aby to było święto wolne od podziałów narodowościowych – nas wszystkich jako całości, pracownicze.

ARCHIWUM:

2017:
We Wrocławiu Federacja Anarchistyczna oraz Związek Syndykalistów Polski od kilku lat organizuje wydarzenia związane z obchodami 1 maja i w tym roku nie będzie inaczej. W 2017 roku wrocławskie anarchistki zorganizowały anarchistyczną majówkę, na której oprócz demonstracji odbył się III kongres anarchistyczny KONGRESONO

https://wolnywroclaw.pl/relacje/1-maja-we-wroclawiu-zdjecia

2018:

W 2018 roku wydany został biuletyn „Godność Pracy” oraz przeprowadzona została akcja informacyjna oraz spotkanie organizacyjne dla pracowników najemnych.

https://wolnywroclaw.pl/relacje/pierwszomajowa-pracownicza-akcja-informacyjna

Zobacz biuletyn: Godność Pracy

2019:

W 2019 roku została zorganizowana druga anarchistyczna demonstracja pracownicza.

https://wolnywroclaw.pl/wydarzenia/1-05-dzien-walki-pracowniczej-demonstracja

2020:

W 2020 roku początek epidemii nie pozwolił na organizacje wydarzenia 1-majowego, mimo to wrocławskie środowisko anarchistyczne uczciło ten dzień zrzucając banery z pracowniczymi hasłami.

https://wolnywroclaw.pl/serwis/wiadomosci/1-maja-anarchisci-pozdrawiaja-pracownikow-i-pracowniczki

2021:

W 2021 roku już po raz trzeci planujemy zaprosić na wspólny przemarsz przez miasto z okazji 1 maja. Demonstracja rozpocznie się o godzinie 12.00 z placu 1 maja.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/175054457400171

2022:

2023:

W 2023 roku odbył się kolejny przemarsz!

https://wolnywroclaw.pl/wp-content/uploads/2023/04/1-maja-wydarzenie.png

Link do relacji: https://wolnywroclaw.pl/relacje/43925/

2024

Link do relacji: https://wolnywroclaw.pl/teksty/44340/