1 Maja – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy – potocznie 1 maja – to nie święto, to dzień walki, ponieważ dalej jest o co walczyć. Geneza tego dnia pochodzi z majowych strajków w Chicago roku 1886 będących częścią kampani na rzecz 8 – godzinnego dnia pracy. W organizacji demonstracji brali udział anarchiści tacy jak Albert Parsons i August Spies (redaktor pracowniczego pisma „Chicagoer Arbeiter-Zeitung”). Podczas tamtych wydarzeń doszło niestety do rozlewu krwi robotników, liczba ofiar jest nieznana. W 1889 II Międzynarodówka ustanowiła dzień 1 maja jako Międzynarodowe Święto Pracy. W Polsce mimo wcześniejszych obchodów święta zostało ono przyjęte jako państwowe dopiero w 1950 roku.

W tym roku również zapraszamy Was na obchody Święta Godności Ludzi Pracy:

Od stu lat obowiązuje nas ośmiogodzinny dzień pracy. Przez ten czas technologia sprawiła, że wiele z prac wykonują przez nas maszyny. Dziś często wykonujemy pracę pozbawioną sensu, lub jesteśmy przymuszeni, by siedzieć w pracy pomimo tego, że faktycznie praca wykonywana nie jest.

Wiek temu wywalczenie ośmiogodzinnego dnia pracy można było uznać za postęp. 
Dziś 8 godzin to za dużo!

Domagamy się skrócenia dnia pracy i większych płac.

Wydarzenie: https://wolnywroclaw.pl/wydarzenia/44335/

NIEZMIENNIE PRZYPOMINAMY:

Jakie symbole nie są przeznaczone na 1 Maja?
Podczas przemarszu będziemy machali różnymi flagami, głównie reprezentującymi Anarchizm, czy anarchistyczne kolektywy. Demonstracja ma charakter pracowniczy, znaczy to, że obejmuje swoją tematyką więcej niż sam tylko anarchizm, mimo, że historia i charakter tego święta jest ściśle z anarchizmem związana. Można się więc spodziewać flag z symbolami związków zawodowych czy czystych czerwonych.
Czego jednak tolerować nie możemy?

FLAGI PARTYJNE.
Nie wierzymy w partie. Niezależnie czy rząd jest prawicowy czy lewicowy – zawsze będzie reprezentować państwo, naszego opresora. To święto jest nasze, ludzi, nie organizacji z wierzchołka hierarchi tego świata.

SYMBOLE TOTALITARNE.
Nie powinno dziwić, że obok niechęci do państwa, wrogo jesteśmy też nastawieni do jego odmian. Wszelkie symbole pokroju sierpa i młota nie są mile widziane. Można się kłócić o ich genezie, jednak to co symbolizują obecnie nie podlega dyskusji. Nie chcemy także flag czy banerów z podobiznami ludzi, którzy te symbole reprezentowali.

FLAGI NARODOWE.
Ruch pracowniczy czy ruch anarchistyczny to ruchy ponadnarodowe. Wiemy też jaka sytuacja panuję obecnie na świecie. Pod państwowymi sztandarami przez wszelkie nacjnalizmy giną ludzie. Flagi państw czy narodowści również nie są mile widziane, niezależnie od tego które z nich sobą reprezentują. Decydujemy się na to, gdyż chcemy aby to było święto wolne od podziałów narodowościowych – nas wszystkich jako całości, pracownicze.

ARCHIWUM:

2017:
We Wrocławiu Federacja Anarchistyczna oraz Związek Syndykalistów Polski od kilku lat organizuje wydarzenia związane z obchodami 1 maja i w tym roku nie będzie inaczej. W 2017 roku wrocławskie anarchistki zorganizowały anarchistyczną majówkę, na której oprócz demonstracji odbył się III kongres anarchistyczny KONGRESONO

https://wolnywroclaw.pl/relacje/1-maja-we-wroclawiu-zdjecia

2018:

W 2018 roku wydany został biuletyn „Godność Pracy” oraz przeprowadzona została akcja informacyjna oraz spotkanie organizacyjne dla pracowników najemnych.

https://wolnywroclaw.pl/relacje/pierwszomajowa-pracownicza-akcja-informacyjna

Zobacz biuletyn: Godność Pracy

2019:

W 2019 roku została zorganizowana druga anarchistyczna demonstracja pracownicza.

https://wolnywroclaw.pl/wydarzenia/1-05-dzien-walki-pracowniczej-demonstracja

2020:

W 2020 roku początek epidemii nie pozwolił na organizacje wydarzenia 1-majowego, mimo to wrocławskie środowisko anarchistyczne uczciło ten dzień zrzucając banery z pracowniczymi hasłami.

https://wolnywroclaw.pl/serwis/wiadomosci/1-maja-anarchisci-pozdrawiaja-pracownikow-i-pracowniczki

2021:

W 2021 roku już po raz trzeci planujemy zaprosić na wspólny przemarsz przez miasto z okazji 1 maja. Demonstracja rozpocznie się o godzinie 12.00 z placu 1 maja.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/175054457400171

2022:

2023:

W 2023 roku odbył się kolejny przemarsz!

https://wolnywroclaw.pl/wp-content/uploads/2023/04/1-maja-wydarzenie.png

Link do relacji: https://wolnywroclaw.pl/relacje/43925/