1 Maja – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy – potocznie 1 maja – to nie święto, to dzień walki, ponieważ dalej jest o co walczyć. Geneza tego dnia pochodzi z majowych strajków w Chicago roku 1886 będących częścią kampani na rzecz 8 – godzinnego dnia pracy. W organizacji demonstracji brali udział anarchiści tacy jak Albert Parsons i August Spies (redaktor pracowniczego pisma „Chicagoer Arbeiter-Zeitung”). Podczas tamtych wydarzeń doszło niestety do rozlewu krwi robotników, liczba ofiar jest nieznana. W 1889 II Międzynarodówka ustanowiła dzień 1 maja jako Międzynarodowe Święto Pracy. W Polsce mimo wcześniejszych obchodów święta zostało ono przyjęte jako państwowe dopiero w 1950 roku.

W tym roku zapraszamy na długą Anarchistyczną Majówkę oraz demonstrację!

HARMONOGRAM:

30 kwietnia niedziela: CRK ul. Jagiellończyka 10c/d w środku podwórza:

Wykłady:

    11:00 – 12:00 NIECZYTELNE „O formach „współczesnej polityki” – poopowiadamy ogólnie o różnych powstaniach/ruchach powstańczych z ostatnich paru lat, w tym o Les Soulèvements de la Terre i o Sainte-Soline

    12:10 – 13:00 Kacper, FA Wrocław, „Polska przemocą stoi – co wiemy o początkach państwowości na terenach dzisiejszej polski.” Wykład będzie na temat dostępnych nam źródeł i badań na temat konceptu „państwa” które zostało określone źródłowo jako „civitas schinesghe”, a dzisiaj znamy je jako państwo pierwszych Piastów, władców polski. Będzie mowa o tym jakie teorie mamy na temat jego początków, co nam mówi pismo  i archeologia oraz jakie czynniki korelują z wykrystalizowaniem się państwa, które później dołączyło do pocztu feudalnych monarchii Europy, na terenach zdominowanych przez zachodniosłowiańskie plemiona.

    13:00 – 14:00 PRZERWA OBIADOWA

    14:00 – 15:00 COMFY Tech Artel Poznań (https://artel.tepewu.plhttps://petroskowo.pl/profile/tech_artel

Petros i Kanako przyjadą zaprezentować pierwszą kooperatywę produkcyjną, realizującą założenia anarchistycznej samoorganizacji gospodarczej.  Opowiedzą o tym, jak tworzyć i rozszerzać strefy wolne od kapitalizmu, jak _praktycznie_ organizować działalność zarobkową z minimalną ingerencją państwa i kapitału. Każdy może dołączyć do podjazdowej wojny ekonomicznej z kapitalizmem i budować kooperatywy wzajemnej troski — zaczynając od niezależności ekonomicznej.

Opowiedzą też, jak międzynarodowa solidarność pozwala zrezygnować z aktywistycznego samowyzysku i jak zasady permakultury społecznej stosują się do działalności kooperatystycznej.

Będzie też można nabyć lub zamówić produkty Artelu.

Naszym hasłem jest zawołanie Durrutiego: Nie straszne nam ruiny!

15:00 – 16:00 Paweł Ziółkowski

„Jin! Jiyan! Azadi! Pół roku walki społeczeństwa Iranu przeciwko władzy”

16 września ubiegłego roku zmarła 22-letnia Kurdyjka Jina Amini pobita przez irańską policję moralności za nie dość ortodoksyjnie założony hidżab. Jej śmierć wywołała trwające od pół roku ze zmiennym natężeniem protesty, które sami Irańczycy nazywają powstaniem lub rewolucją. Ich hasłem przewodnim stało się „Jin! Jiyan! Azadi!”, czyli „-Kobiety! Życie! Wolność!” hasło kurdyjskiego rewolucyjnego ruchu demokratycznego konfederalizmu.  Tematem wykładu będzie sytuacja w Iranie, położenie społeczeństwa, represje władz i walka przeciwko nim.

16:15 – 17:45 ZSP Wrocław: Serial „9 Żywotów Nestora Machno” (od. 5, 6) + dyskusja.

————————————————————————-

1 maja poniedziałek:

    Pl. Jana Pawła II Fontanna

    12:00 start demonstracji „Nie zaciskaj pasa, zaciśnij pięść!”

    13:30 – 14:00 start pikniku na Wyspie Piasek

Wolna Biblioteka ul. Księcia Witolda 78

16:00 wystawa i spotkanie o anarchiście Tomaszu Pilarskim

————————————————————————-

2 maja wtorek:

    Około godz. 10 wyjazd w góry. Chętne osoby prosimy o informację mailową.

————————————————————————-

3 maja środa:

Wolna Biblioteka ul. Księcia Witolda 78

15:00 Wegańskie sushi

Komitywa ul. Rejtana 3

17:00 Alternatywny Klub Szachowy

Jakie symbole nie są przeznaczone na 1 Maja?
Podczas przemarszu będziemy machali różnymi flagami, głównie reprezentującymi Anarchizm, czy anarchistyczne kolektywy. Demonstracja ma charakter pracowniczy, znaczy to, że obejmuje swoją tematyką więcej niż sam tylko anarchizm, mimo, że historia i charakter tego święta jest ściśle z anarchizmem związana. Można się więc spodziewać flag z symbolami związków zawodowych czy czystych czerwonych.
Czego jednak tolerować nie możemy?

FLAGI PARTYJNE.
Nie wierzymy w partie. Niezależnie czy rząd jest prawicowy czy lewicowy – zawsze będzie reprezentować państwo, naszego opresora. To święto jest nasze, ludzi, nie organizacji z wierzchołka hierarchi tego świata.

SYMBOLE TOTALITARNE.
Nie powinno dziwić, że obok niechęci do państwa, wrogo jesteśmy też nastawieni do jego odmian. Wszelkie symbole pokroju sierpa i młota nie są mile widziane. Można się kłócić o ich genezie, jednak to co symbolizują obecnie nie podlega dyskusji. Nie chcemy także flag czy banerów z podobiznami ludzi, którzy te symbole reprezentowali.

FLAGI NARODOWE.
Ruch pracowniczy czy ruch anarchistyczny to ruchy ponadnarodowe. Wiemy też jaka sytuacja panuję obecnie na świecie. Pod państwowymi sztandarami przez wszelkie nacjnalizmy giną ludzie. Flagi państw czy narodowści również nie są mile widziane, niezależnie od tego które z nich sobą reprezentują. Decydujemy się na to, gdyż chcemy aby to było święto wolne od podziałów narodowościowych – nas wszystkich jako całości, pracownicze.

ARCHIWUM:

2022:


We Wrocławiu Federacja Anarchistyczna oraz Związek Syndykalistów Polski od kilku lat organizuje wydarzenia związane z obchodami 1 maja i w tym roku nie będzie inaczej. W 2017 roku wrocławskie anarchistki zorganizowały anarchistyczną majówkę, na której oprócz demonstracji odbył się III kongres anarchistyczny KONGRESONO

W 2018 roku wydany został biuletyn „Godność Pracy” oraz przeprowadzona została akcja informacyjna oraz spotkanie organizacyjne dla pracowników najemnych.

Zobacz biuletyn: Godność Pracy

W 2019 roku została zorganizowana druga anarchistyczna demonstracja pracownicza.

W 2020 roku początek epidemii nie pozwolił na organizacje wydarzenia 1-majowego, mimo to wrocławskie środowisko anarchistyczne uczciło ten dzień zrzucając banery z pracowniczymi hasłami.

W 2021 roku już po raz trzeci planujemy zaprosić na wspólny przemarsz przez miasto z okazji 1 maja. Demonstracja rozpocznie się o godzinie 12.00 z placu 1 maja.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/175054457400171