Władza w ręce ludzi! Bojkotuj wybory!

Dlaczego namawiamy do bojkotowania wyborów? Czy występujemy przeciwko demokracji?

Nic bardziej mylnego! Anarchistki i anarchiści od początku istnienia tego ruchu popierają demokrację i uważają za najlepszą formę decydowania o swojej przestrzeni. Jednak demokracja ma różne oblicza. To, co obecnie funkcjonuje w większości krajów europejskich, w tym także w Polsce to demokracja przedstawicielska, która z prawdziwą demokracją nie ma nic wspólnego, jest pustą ideą. Nawet greccy politycy i filozofowie (którzy stworzyli słowo „demokracja”, czyli „rządy ludu”) uważali tę formę rządów za zaprzeczenie demokracji!

Anarchia jako system społeczeństwa wolnego i równego przedstawia demokrację liberalną jako narzędzie opresji społecznej i ekonomicznej. Jest to projekt klas dominujących, które błędnie wmawiają nam, że mamy władzę w swoich rękach, bo możemy raz na kilka lat wybrać swoich oprawców. Projekt ten opiera się jednak na coraz większej koncentracji władzy po za zasięgiem społeczeństwa. Państwo nigdy nie będzie w stanie zapewnić swoim obywatelom dobrobytu i wolności. Zawsze będzie opierać się na środkach przymusu i opresji jak policja i wojsko, a pojedyncze jednostki nie będą mogły decydować o swoim losie. Podział społeczeństwa na rządzących i rządzonych zawsze będzie wprowadzał nierówności. Jeżeli podział ten jest związany z podziałem klasowym, tak jak ma to miejsce w Polsce, to o demokracji nie możemy mówić.

Dlatego odmawiamy udziału przedstawieniu jakim są wybory!

To my wszyscy, bezpośrednio chcemy mieć wpływ na naszą najbliższą okolicę, na wygląd miejsc z których korzystamy, na warunki pracy jaką wykonujemy, na warunki mieszkaniowe, na komunikację miejską i na wszystko to, co jest nam bliskie. Żadna polityczka, żaden polityk nie zna naszych specyficznych potrzeb. Chcemy mieć możliwość decydowania o swoim życiu, ponieważ mamy je tylko jedno i trwa ono za krótko, aby oddawać je do dyspozycji innym! Idąc na wybory pozbywamy się odpowiedzialności: zrzucamy ją na innych, którzy nasze zdanie mają głęboko w poważaniu. Jeżeli wygra osoba, na którą nie oddaliśmy głosu, to ona będzie nami rządzić. Jeżeli wygrana osoba zmieni strategię, swój program, a niejednokrotnie zdarza się, że partię polityczną, to my nie możemy złożyć reklamacji! Co to za demokracja? To istny totalitaryzm.

Budujemy we Wrocławiu społeczeństwo wolne, oddolne, niehierarchiczne: w którym decyzje podejmujemy wszyscy i wszystkie, bez liderów, bez prezesek, bez posłanek i bez senatorów! Budujemy razem Wolny Wrocław! Przeczytaj więcej o tym czym jest promowana przez nas demokracja bezpośrednia: https://wolnywroclaw.pl/serwis/publicystyka/czy-polska-moze-isc-w-strone-demokracji-bezposredniej/

Chcesz przyłączyć się do nas? Napisz wiadomość na: fa@wolnywroclaw.pl

 

Więcej na ten temat:

https://drabina.wordpress.com/2017/12/09/klamstwo-demokracji-anarchistyczna-dekonstrukcja-demokracji-liberalnej/

https://syrena.org/antywyborcze-faq/

http://wybory.zsp.net.pl/

 

3 Komentarze

  1. 20 lat temu przeprowadziłem sie z Wrocławia do miasteczka 7-tysięcznego, znam osobiście trzech byłych burmistrzów i 80 procent radnych dlaczego mam nie głosować skoro wiem że mam wpływ na wybory samorządowe,na projekty które ci ludzie reprezentują?

    • Nikt nie twierdzi, że nie możesz głosować. Zaznaczamy tym komunikatem, że są jednak lepsze, prawdziwie demokratyczne sposoby kształtowania polityki. Pozdrawiam
      /Adrian

  2. Krótko zwięźle i na temat. Przeraża mnie wiara ludzi w demokrację parlamentarną i zdziwienie bojkotu wyborów przez anarchistów.
    Dobrze, że są środowiska konsekwentne w tym kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*