Legalna aborcja teraz! Nowa władza, ta sama opresja.

Żądamy legalnej aborcji teraz

12.12.2023r. Zorganizowałyśmy pikietę w sprawie bezpiecznej i legalnej aborcji, by pokazać, że nie przestajemy walczyć. Spotkałyśmy się pod Szermierzem we Wrocławiu razem z wrocławskimi Rytmami Oporu i mieszkankami miasta, których przyszło zaskakująco dużo!

Prawo do decydowania o własnym ciele to podstawowe prawo każdej kobiety i osoby mogącej zajść w ciążę.

Nasze naciski są niezależne od tego, kto rządzi krajem i czy partia nazywa się „prawicową”, „lewicową”. Będziemy wychodzić na ulice tak długo, aż drakońskie prawo zostanie zmienione!

Poniżej wklejamy przemówienia członkiń FA Wrocław:

1:

Podobnie jak religia zakuła w kajdany ludzki umysł, a własność mienia czy monopolizm podporządkowały sobie i zdławiły potrzeby człowieka, tak samo państwo zniewoliło jego ducha, dyktując mu każdy aspekt postępowania. Każdy rząd jest z zasady tyranią. Nie ma znaczenia czy opiera się na boskim prawie króla, czy na rządach większości. Na każdym kroku zmierzał będzie do absolutnego podporządkowania jednostki. W istocie ideą przewodnią dla rządu jest niesprawiedliwość. Z arogancją i zadufaniem nieomylnego władcy rządy rozporządzają ludźmi, sądzą, skazują i karzą za najbardziej nieistotne wykroczenia, tymczasem same utrzymują się przy pomocy najpoważniejszego z przewinień: zniszczenia wolności indywidualnej. Największym ich osiągnięciem jest sprowadzenie ludzkości do roli mechanizmu zegarowego. „Podobnie jak religia zakuła w kajdany ludzki umysł, a własność mienia czy monopolizm podporządkowały sobie i zdławiły potrzeby człowieka, tak samo państwo zniewoliło jego ducha, dyktując mu każdy aspekt postępowania. Każdy rząd jest z zasady tyranią. Nie ma znaczenia czy opiera się na boskim prawie króla, czy na rządach większości. Na każdym kroku zmierzał będzie do absolutnego podporządkowania jednostki. W istocie ideą przewodnią dla rządu jest niesprawiedliwość. Z arogancją i zadufaniem nieomylnego władcy rządy rozporządzają ludźmi, sądzą, skazują i karzą za najbardziej nieistotne wykroczenia, tymczasem same utrzymują się przy pomocy najpoważniejszego z przewinień: zniszczenia wolności indywidualnej. Największym ich osiągnięciem jest sprowadzenie ludzkości do roli mechanizmu zegarowego. 

Państwo wymaga działającej bez przerwy maszyny podatkowej, skarbu, który nigdy nie wpada w deficyt oraz ludności monotonnej, posłusznej, bezbarwnej, pozbawionej ducha publiki, przemieszczającej się pokornie niczym stado owiec. Aby nie stać się tym stadem owiec idących bezmyślnie na rzeź, musimy jednoczyć się w walce o nasze prawa i występować przeciwku państwu i zniewoleniu, tak jak na tej demonstracji: w sprawie niezależności kobiet, ale także w każdej innej bliskiej nam sprawie takiej jak ekologia, dostęp do mieszkań czy godnej pracy. Zjednoczone zwyciężymy. Solidarność naszą bronią.

Wybory, ten festiwal kłamstw, cynizmu i nienawiści zakończyły się. Politycy od lewa do prawa handlowali hasłami bez znaczenia. Apeluję, żebyście nie dały się nabrać! Dostaniemy tyle swobód i praw ile same sobie wywalczymy. Nikt ich nam nie da po dobroci. Jeśli będziemy solidarnie, masowo i konsekwentnie domagać się tego, czego chcemy, to każdy rząd będzie musiał się ugiąć. 

Działajcie i ufajcie sobie nawzajem.

Każda władza jest wrogiem swojego narodu.

Moje ciało, mój wybór 

2:

Aborcja jest prawem człowieka i za te prawa sprzedano kobiety i osoby mogące zajść w ciążę kościołowi, gdy tylko nastała 3 RP. Od ponad 30 lat upominamy się w swoje prawa, podstawowe prawo do decydowania o własnym życiu, zdrowiu, ciele a tym samym walczymy o bezpieczeństwo. Rządy zmieniały się już wielokrotnie a obecnie jesteśmy świadkami jeszcze większego spektaklu. Posiedzenia Sejmu oglądane są nawet w pełnych salach kinowych, nadal nie widzimy jednak poważnych i konkretnych działań w kontekście aborcji. 

To co nam pozostaje to solidarność i aborcyjną partyzantka. Z tego miejsca chcę podziękować wszystkim przyjaciółkom w aborcja, kolektywów Załatwiającym pigułki dzień po i zespołowi Aborcji Bez Granic. Oddolna, mozolna praca edukacyjna i wsparciowa zastępuje system ochrony zdrowotnej. Jakkolwiek politycy nie spróbują zmienić prawa i nas zastraszyć zawsze będziemy dla siebie oparciem. Żadna osoba nie powinna nigdy więcej zginąć z powodu zaniechania pomocy z lekarskiego lęku i żadna nie powinna być narażona na policyjną przemoc tak, jak stało się to Joannie w Krakowie, która zamiast pomocy dostała przemoc i znęcanie. 

Od Wrocławia do Gazy, od Jemenu do Argentyny wolność i prawo do decydowania o sobie zdobywa się w walce. Dziś chcemy wszystkiego, bo wszystko nam się należy. Darmowa i dostępna antykoncepcja i antykoncepcja awaryjna, darmowa aborcja na żądanie bez żadnych tłumaczeń, bezpieczne i bezbolesne porody. Wysyłamy solidarność wszystkim kobietom, które cierpią przez swoją fizjologię najbardziej w zbrojnych konfliktach.

Uchodźczynie z Ukrainy i granicy polsko-białoruskiej czy dowolnego innego szlaku migracyjnego i kraju ogarniętego konfliktem zbrojnym cierpią przez brak aborcji. Przemoc seksualna jest powszechnym narzędziem machiny wojennej i niejednokrotnie jest stosowana przez służby wobec osób w słabszej pozycji, nie w pozycji władzy. Brak aborcji może wiązać się z życiową traumą jaką jest donoszenie ciąży powstałej w wyniku przemocy. Każda osoba, która nie pochodzi z Polski i nie zna realiów ani miejsc w których może uzyskać pomoc zasługuje na to, aby dostać taką wiedzę. Jeśli znacie osoby migranckie dbajcie o nie, rozmawiajcie z nimi i wspierajcie w odnajdywaniu się w nowym miejscu, to minimum, które musimy zrobić. 

Temu i każdemu innemu rządowi będziemy patrzeć na ręce i żądać, bo żadni nowi panowie politycy nie sprawią, żebyśmy uwierzyły bez sprawdzenia w ich deklarację. 

Jeśli potrzebujesz aborcji – nigdy przenigdy nie będziesz szła sama. 


Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy do kontaktu przez e-mail, FB lub IG.

Seks to nie zbrodnia, 

ciąża to nie kara,

zechcę aborcji,

to będę ją miała!

6 Komentarze

 1. „ Państwo wymaga działającej bez przerwy maszyny podatkowej, skarbu, który nigdy nie wpada w deficyt oraz ludności monotonnej, posłusznej, bezbarwnej, pozbawionej ducha publiki, przemieszczającej się pokornie niczym stado owiec”.

  THIS <3

 2. Jestem anarchistka od 20 lat mieszkam na squotach i uwazam ze aborcja jest zabojstwem. Ci sami ludzie, ktorzy walcza o prawo zwierzat do zycia, odmawiaja tego prawa istotom ludzkim,nie dajac im szansy zeby mogly zdecydowac same i przynajmniej sie narodzic. Nie zabijajcie swoich dzieci.
  Anka

  • Też tak kiedyś myslałam, ale argumenty jednak mnie przekonały. 1. zakaz aborcji, który został wprowadzony w Polsce sprawia, że lekarze sie boja odpowiedzialności karnej i nie leczą poprawnie ciązy, przez co kobiety cierpia, a niektóre umierają jak w średniowieczu. 2. W krajach z zakazem aborcji tych zabiegów wykonuje sie mniej więcej tyle samo co w krajach z legalną aborcją. Róznicą jest tylko sposób zabiegu: albo w niebezpiecznych warunkach, z narazeniem życia, albo bezpiecznie w szpitalu. Ja jednak wybieram ta drugą opcję: życie kobiety jest dla mnie ważniejsze niż życie płodu.

 3. Trzeba cisnąć tych pasożytów w sejmie od początku kadencji!

  Zakaz aborcji zmienił tylko to, że zabiegi wykonywane są w niebezpiecznych dla zdrowia warunkach i podziemie aborcyjne na tym zarabia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*