Podsumowanie roku 2018

Miniony rok można z pewnością zaliczyć do udanych. Oczywiście nie udało nam się zrealizować wszystkich planów, uczyniliśmy jednak znaczne, jak na skalę naszej działalności, postępy. Poniżej podsumowanie najważniejszych wydarzeń minionego roku.

Nowy rok zaczęliśmy z przytupem. Powołano do życia wrocławski oddział ACK (Anarchistyczny Czarny Krzyż). Jest to inicjatywa mająca na celu pomoc osobom represjonowanym za działalność antypaństwową, antykapitalistyczną, antyautorytarną. Wrocławska komórka ACK oprócz pomocy prawnej oraz finansowej prowadzi również pomoc dla osób z ruchu, które borykają się z problemami materialnymi. Robimy paczki żywnościowe, które następnie przekazujemy potrzebującym pomocy osobom. Utrzymujemy kontakt z więźniami, wysyłamy im potrzebne przedmioty (np. telewizor, czajnik, książki). Więcej informacji na temat wrocławskiego ACK można przeczytać tu: KLIK.

Jeszcze w styczniu odwiedziłyśmy naszych towarzyszy z anarchistycznego związku zawodowego ZSP na pokazie filmu Vivir la Utopia – dokumentu o największym zrywie anarchistycznym w historii, czyli Rewolucji Hiszpańskiej 1936 roku. Kilka dni później wspólnie wyszliśmy na ulice. Odbyły się pikiety pracownicze przeciwko wyzyskowi w POLO Marketach. Pracownicy i pracownice tej sieci sklepów od dawna nie dostawali zaległych wypłat za nadgodziny. Działają w Związku Syndykalistów Polski, aby domagać się swoich praw.

Wspólnie z innymi grupami wolnościowymi z naszego miasta, udało się uformować solidny blok anarchistyczny na demonstracji w obronie praw kobiet. Blisko sto osób z organizacji takich jak m.in. Federacja Anarchistyczna, Inicjatywa 8 Marca, Związek Syndykalistów Polski czy Podwórkowa Samba, a także niezrzeszonych, przeszło wspólnie pod czarnymi i czarno-czerwonymi flagami. Pełna relacja z wydarzenia znajduje się tutaj: KLIK

fot. Antonina Zofia Tereszko

Na początku lutego zorganizowany został pierwszy koncert benefitowy na Anarchistyczny Czarny Krzyż, który jest siecią pomocy prawnej i materialnej dla osób represjonowanych za działalność anarchistyczną. Dla naszych przyjaciół zagrała m.in. legenda punk rocka, zespół Fate. Pozdrawiamy też oczywiście ekipy z Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego – Witchrite, Keep it Real i Między Słowami. Dzięki Wam, oraz mnóstwu osób, które pomogły przy organizacji oraz promocji wydarzenia udało nam się zebrać ponad 3000zł na pomoc dla rodziny Patryka Cichonia, antyfaszysty skazanego za napaść na neonazistów oraz Dzika, którego dom ucierpiał w wyniku pożaru.

Koncert benefitowy na ACK [10.0]

Tego samego miesiąca, w lutym, udało się kilkukrotnie odwołać antysemicki wykład organizowany przez grupę byłego księdza, neofaszysty Jacka Międlara, Wielka Polska Niepodległa. Właścicielom lokali wystarczyło nakreślić o czym będzie planowany „wykład”. Miał on dotyczyć udziału Żydów w zagładzie Żydów podczas II WŚ. Prowadzić go miała dr Ewa Kurek, która zasłynęła m.in. takimi opiniami: W latach 1939-1942 Warszawa gojów, czyli Polaków, była ponura i smutna. Żyła w niej ludność zaszczuta niemieckimi łapankami, egzekucjami i wywózkami do obozów koncentracyjnych. W tych samych latach żydowska autonomia terytorialna, getto warszawskie, bawiło się. Szerszy opis sprawy można znaleźć tutaj: KLIK.

10 marca, z okazji Dnia Kobiet odbyła się we Wrocławiu demonstracja feministyczna pod hasłem „Aborcja wolna od (o)sądów!”. Organizowała ją zaprzyjaźniona Inicjatywa 8 Marca. Wzięły w niej udział wszystkie organizacje anarchistyczne z Wrocławia. Nie zabrakło tam także działaczek i działaczy naszej organizacji.

Manifa 2018 – Wrocław

W Marcu odbyła się także debata pomiędzy działacz(k)ami anarchistycznymi a socjaldemokrat(k)ami z partii Razem. Debata „Anarchosyndykalizm czy socjaldemokracja” miała na celu uporządkowanie wiedzy na temat tych dwóch nurtów politycznych wśród osób, które w ostatnim czasie zainteresowały się lewicą, ale nie do końca orientują się w ideach stojących za poszczególnymi ruchami. Na wydarzeniu zjawiło się kilkadziesiąt osób, które niemal wypełniły całą salę lokalu. Zapisu audio z debaty można odsłuchać na naszej stronie: KLIK.

FA uczestniczyła w organizacji pikiety przeciwko wojnie w Syrii, która odbyła się w ramach międzynarodowego dnia solidarności z Rojavą. Działacz FA mówił o tureckiej agresji na Afrin (region północnej Syrii będący dotychczas pod kontrolą ruchu kurdyjskiego) o rewolucji kurdyjskiej i szansach dla Bliskiego Wschodu, jakie ona daje. Treść przemówienia można przeczytać tu: KLIK.

Nasza aktywność w marcu została zwieńczona udziałem w demonstracji antyrasistowskiej w Łodzi, która odbyła się pod hasłem „Rasizm za burtę”. Demonstracja zgromadziła ok. 100 osób, co bardzo cieszy biorąc pod uwagę, że to pierwsze tego typu wydarzenie w Łodzi od kilku lat.

W kwietniu blisko 30 osób wybrało się do małego niemieckiego miasteczka Ostritz, aby wyrazić sprzeciw wobec odbywających się tam obchodów urodzin Hitlera. Oprócz nas były tam także grupy anarchistów z Wielkopolski oraz masa niemieckich antyfaszystów i antyfaszystek. Festiwalowa forma protestu, bez żadnego przemarszu, nie przypadła do gustu większości z nas. Trafny komentarz na temat tego wydarzenia opublikował kolektyw Rozbrat: KLIK. Co ciekawe, nie było nam dane spotkać po naszej stronie polskich „patriotów”. Byli za to, w grupie kilkudziesięciu osób, po drugiej stronie – wśród niemieckich nacjonalistów, świętujących urodziny protoplasty swojej idei.

Kilka dni później wzięłyśmy udział w demonstracji poparcia dla opiekunek i opiekunów osób niepełnosprawnych, którym „prospołeczny” rząd PiS-u odciął część pomocy finansowej, a także wyraziliśmy symboliczną solidarność z anarchistami z autonomicznej strefy La Zad [KLIK].

Maj, tradycyjnie rozpoczął się akcją pracowniczą. W tym roku nie był planowany pochód, za to wspólnie z ZSP przeprowadzona została 1-majowa akcja informacyjna. Rozdawaliśmy ulotki, skandowaliśmy hasła i agitowałyśmy przechodniów za samoorganizacją w miejscu pracy. Ludzie z zainteresowaniem brali nasze materiały (m.in. biuletyn Godność Pracy wydany przez ZSP), rozmawiali z nami o warunkach swojej pracy oraz dyskutowali o sposobach poprawy bytu pracowników najemnych.

Pierwszomajowa akcja informacyjna 2018

Jeszcze na początku maja ruszyła we Wrocławiu sieć ubezpieczeń wzajemnych ACK Życie, działająca w ramach Anarchistycznego Czarnego Krzyża. Od maja każdy może, po uprzednim skontaktowaniu się z nami, ubezpieczyć się na wypadek problemów z prawem wynikających z działalności anarchistycznej. Więcej informacji można znaleźć w zakładce „ACK” na naszej stronie.

Kolejną akcją w przestrzeni publicznej było rozklejenie kilkuset plakatów oraz wywieszenie baneru przypominającego o policyjnej zbrodni, do której doszło w 2016 roku na KP Wrocław Stare Miasto. Nasza organizacja od początku brała udział w protestach na Trzemeskiej, wzywałyśmy do stawiania zniczy pod komisariatem i uczestnictwa w wydarzeniach związanych ze sprawą. W drugą rocznicę jego śmierci opublikowaliśmy film, będący krótkim podsumowaniem dotychczasowych wydarzeń. Film ma charakter nie tylko informacyjny, stawiamy w nim zasadnicze pytanie, na które według nas powinni odpowiedzieć komendanci, sędziowie, prokuratorzy i inni funkcjonariusze państwowi tuszujący winę policjantów.

Czyja to zasługa, że nazwano was psami? | Dwa lata po śmierci Igora Stachowiaka

Kilka dni później odbyła się druga demonstracja poparcia dla opiekunów i opiekunek osób niepełnosprawnych, którzy prowadziły protest w budynku sejmu.

19 maja w CRK odbyła się czwarta edycja wolnościowego turnieju sztuk walki Bez Przegranych. Przed samym turniejem odbył się wykład na temat niehierarchicznych form organizacji, w wyniku którego wywiązała się długa dyskusja. Funkcjonowało też stoisko z anarchistyczną prasą, książkami, koszulkami oraz materiałami propagandowymi, takimi jak wlepki czy przypinki, z których zysk został przeznaczony w całości na działalność naszej organizacji.

W tym samym miesiącu odbyła się jeszcze kuchnia społeczna, z której zysk został przeznaczony na utrzymanie Komitywy – lokalu, w którym mieści się m.in. wrocławska biblioteka anarchistyczna (Wolna Biblioteka) oraz swoje spotkania mają różne organizacje społeczne (np. Akcja Lokatorska czy współpracujący z ZSP związek zawodowy listonoszy).

Pierwszego dnia czerwca odbył się, zorganizowany razem z ekipą z kolektywu Wagenburg, „Ani Fest”. W ciągu dwóch dni przez festiwal przewinęło się kilkaset osób. To nasza największa dotąd impreza benefitowa. Cały zysk został przeznaczony na działalność FA oraz Wagenburga.

W pierwszej połowie miesiąca wrocławska biblioteka anarchistyczna Wolna Biblioteka, zorganizowała w swoim lokalu Alternatywną Noc Bibliotek, która odbyła się w terminie oficjalnej Nocy Bibliotek pod patronatem magistratu. Była to dobra okazja do zaprezentowania księgozbioru szerszemu gronu odbiorców. W ramach wydarzenia odbyła się m.in. nauka gry w szachy oraz pokaz filmowy.

Środowiska studenckie w czerwcu ogłosiły protest przeciwko „reformie” szkolnictwa wyższego, która uderza w prawa osób zatrudnionych w edukacji wyższej, marginalizuje uczelnie mieszczące się w małych miastach oraz mocno ingeruje w autonomię uniwersytetów. Kilka osób uczestniczących w ruchu wolnościowym, także w FA, wzięło czynny udział w okupacji sali wydziału filologii Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Nankiera. [KLIK]

12 czerwca odbyło się otwarte spotkanie wrocławskiej sekcji FA. Zaprezentowaliśmy przybyłym osobom nasze działania, opisaliśmy sposób, w jaki funkcjonuje nasza organizacja. Do naszej grupy dołączyły nowe osoby chcące wesprzeć naszą sprawę.

Kilka dni później odbyła się kolejna edycja kuchni społecznej. Tym razem zysk został przeznaczony na działalność wrocławskiej grupy Anarchistycznego Czarnego Krzyża.

Lipiec rozpoczął się kolejną demonstracją w obronie praw kobiet, na której zorganizowany został blok anarchistyczny.

Ważnym wydarzeniem dla lokalnego ruchu było walne spotkanie delegatów i delegatek grup anarchistycznych działających we Wrocławiu. W gronie kilkunastu grup wolnościowych oraz osób prywatnych: anarchistek i anarchistów dyskutowaliśmy o wspólnych zasobach, potrzebach, strategii i przede wszystkim o wspólnych celach. To spotkanie to początek budowania silnego i zintegrowanego ruchu na naszym lokalnym gruncie. Od tej pory, grupy spotykają się regularnie tworząc Konfederację Wolny Wrocław.

18 lipca wraz z Akcją Lokatorską i działacz(k)ami anarchistycznymi zablokowaliśmy eksmisję. Pani Barbara z ul. Bzowej jest osobą w podeszłym wieku, w zamian za obecny lokal zaoferowano jej tymczasowo (do grudnia) 12metrową klitkę. Potem wylądowałaby na ulicy.

Dzień później, w symboliczną rocznicę wybuchu Rewolucji Hiszpańskiej odbył się pokaz filmu „Anarchista z przypadku”. Więcej o filmie: KLIK.

W sierpniu przyszedł czas na lekki odpoczynek. W Beskidzie Żywieckim odbył się kolejny już obóz anarchistyczny. Cały czas trwał kolportaż anarchistycznej prasy i materiałów propagandowych. Odbyła się kolejna edycja kuchni społecznej – tam razem zysk został przeznaczony na funkcjonowanie portalu Alterkino.

Od września na naszej stronie internetowej zaczęły się pojawiać wywiady z wrocławskimi anarchistkami. Wrocławskie anarchistki to cykl wywiadów z dziewczynami działającymi w grupach niehierarchicznych. Opowiadają w nich o swoich ideałach, walce o lepsze jutro i prywatnym życiu we Wrocławiu.

Swoje pierwsze urodziny obchodziła Komitywa, lokal otwarty na inicjatywy wolnościowe działające we Wrocławiu. W ramach wydarzenia odbył się turniej szachowy a także spotkanie autorskie z Tymoteuszem Onyszkiewiczem.

Pod koniec miesiąca sympatycy anarchizmu stwierdzili, że uzupełnią treść wystawy promującej Turcję, jako miejsce idealne do spędzenia wakacji. Podesłali nam oni zdjęcia plansz mieszczących się na pl. Nowy Targ. Na plansze naniesiono hasła przeciwne polityce rządu Turcji. Dotyczyły one okupacji Afrin, prowincji mieszczącej się w północnej Syrii oraz dyktatorskiej polityce Erdogana, który jawnie współpracuje z ISIS oraz „umiarkowanymi” obcinaczami głów z tzw. Wolnej Armii Syryjskiej.

W październiku wspólnie z innymi grupami wolnościowymi uformowałyśmy blok anarchistyczny na wrocławskim marszu równości. W pełni popieramy postulaty ruchu LGBT, jednak ze względu na politykę organizatorów wydarzenia, którzy m.in. tworzą przestrzeń korporacjom promującym się rokrocznie na Marszach Równości, zdecydowaliśmy się uformować własny blok. Chciałyśmy w ten sposób zaznaczyć nasze odrębne stanowisko. Praw mniejszości seksualnych nie można wyrywać z kontekstu. Problemy osób o orientacji nieheteronormatywnej to tylko jeden z objawów opresyjnego systemu, w którym żyjemy.

Źródło: tuwroclaw.pl

Także w październiku w Komitywie odbyło się spotkanie z aktywistami z lasu Hambacher. Opisywali oni taktyki walki z wycinką drzew, strategie promocji ekologii wśród społeczeństwa, a także swoje doświadczenia z akcji.

Dwa dni później nasza organizacja wsparła swoją obecnością pikietę w obronie praw lokatorów. Wydarzenie, które odbyło się pod urzędem miasta organizowała Akcja Lokatorska wraz ze Stowarzyszeniem Obrony Lokatorów. Pikieta miała na celu przedstawienie mieszkańcom i mieszkankom Wrocławia problemów lokatorskich, oraz zwrócenie uwagi osób startujących w wyborach samorządowych na trudne położenie ludzi wynajmujących mieszkania, zarówno od miasta, jak i od osób prywatnych.

Pomogliśmy ZSP w rozklejaniu plakatów promujących kampanię „Godna Praca” (www.godna-praca.pl). Kolejną akcją, którą przeprowadziła nasza grupa, było wezwanie do aktywności społecznej, zamiast głosowania w wyborach samorządowych. Pełne oświadczenie na temat ostatnich wyborów można przeczytać tutaj: klik.

W połowie października Akcji Lokatorskiej, przy skromnej pomocy osób zrzeszonych w FA, udało się zablokować kolejną eksmisję.

Pod koniec miesiąca wspólnie z klasowymi związkami zawodowymi (Związek Syndykalistów Polski, Inicjatywa Pracownicza) wzięliśmy udział w pikiecie poparcia dla strajkujących pracowników oszukanych przez „Solidarność”.

Pod koniec miesiąca odbył się w Łodzi ogólnopolski zjazd Federacji Anarchistycznej. Przed zjazdem zaplanowano pikietę solidarnościową z osobami przebywającymi w areszcie za okupację budynku. Był to protest przeciwko Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu oraz antyspołecznej polityce magistratu miasta Katowice w 2015 roku.

Październik zakończył się kolejnym już w tym roku pokazem filmowym. Tym razem odbyła się projekcja filmu „Spisek Żarówkowy”, po której wywiązała się dyskusja na temat celowego „postarzania” produktów oraz sztucznym napędzaniu gospodarki w kapitalizmie.

11 listopada przez Wrocław przeszła manifestacja nacjonalistów. Od zeszłego roku, zamiast NOP-u, przewodzi jej Jacek Międlar – antysemita i rasista, który na spotkanie promocyjne swojej książki „Moja walka o prawdę” (na początku ogłaszanej jako Moja Walka – Mein Kampf) zapraszał w koszulce z totenkopfem, symbolem SS. Na trasie przemarszu znalazło się kilka plakatów i bilbordów o tematyce antyfaszystowskiej. Trzy z nich usunęli policyjni tajniacy, kręcący się w okolicy zaraz przed nadejściem marszu.

Tydzień później odbyła się kolejna kuchnia społeczna, tym razem zysk zasilił konto wrocławskiej biblioteki anarchistycznej.

W grudniu w Katowicach odbyła się demonstracja ekologiczna. Tamtejsza sekcja Federacji Anarchistycznej zorganizowała blok antykapitalistyczny, w którym wzięłyśmy udział razem z działacz(k)ami z całej Polski. W wyniku policyjnej prowokacji odcięto nas od reszty marszu, zatrzymano trzy osoby, w tym dwóch aktywistów anarchistycznych działających we Wrocławiu. Pełna relacja z wydarzenia znajduje się TU.

Kilka dni później we Wrocławiu ZSP zorganizowało pikietę pracowniczą pod sklepem I Love Bio, którego właściciel nie chce wypłacić pieniędzy należnych pracownicy. Na miejscu stawili się także działacze i działaczki FA.

Oprócz opisanych wydarzeń stale kolportujemy anarchistyczną prasę i literaturę, prowadzimy bibliotekę i komórkę Anarchistycznego Czarnego Krzyża (pomoc antyrepresyjna), robimy akcje plakatowe, a także działamy w innych organizacjach, które za cel stawiają sobie budowę świata bez wyzysku i hierarchii. Promujemy wydarzenia innych grup – związków zawodowych, organizacji feministycznych, charytatywnych, spółdzielni. Usuwamy z przestrzeni miejskiej symbole i hasła neonazistowskie, rozprowadzamy ulotki, broszury i wlepki promujące wolnościowy model organizacji społeczeństwa oraz krytyczne myślenie. Spotykamy się regularnie, dyskutujemy o teorii i praktyce, pomagamy sobie prywatnie i staramy się wcielać w życie ideały, które głosimy jako sekcja Federacji Anarchistycznej. Aby być na bieżąco śledź naszą stronę na facebooku, profil na twitterze lub zapisz się do newslettera e-mail.

Chcesz dołączyć, wspomóc, masz pytania? Napisz na fa(A)wolnywroclaw.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*