Akcja ulotkowa Federacji Anarchistycznej i Inicjatywy Pracowniczej pod amazonem

W poniedziałek 29 listopada odbyła się akcja ulotkowa/solidarnościowa ze zwolnioną działaczką związkową i pracownicą amazona Magdą Malinowską. Na akcji pod obiema halami wrocławskiego amazona rozdanych zostało ponad tysiąc gazetek związkowych, wygłoszone zostały przemowy, między innymi ta:


„9 Listopada 2021 r. dyrekcja Amazona w Sadach, pod Poznaniem zwolniła dyscyplinarnie działaczkę związkową Inicjatywy pracowniczej-Magdę Malinowską, która pracowała tam i prowadziła działalność zwiazkową od 6 lat. Amazon cynicznie wykorzystał śmierć pracownika podczas pracy we Wrześniu 2021 r. jako pretekst do zwolnienia posłużyło rzekome robienie zdjęć zmarłemu i nagrywanie filmu, jak również chęć Magdy aby dołączyć do komisji po wypadkowej jako społeczna inspektorka pracy. Zwolnienie to jest rażącym łamaniem praw pracowniczych i związkowych. Magda była przecież chroniona prawnie jako członkini IP Amazon i społeczna inspektorka pracy. Dodatkowo zwolnienie zostało wręczone po upływie ponad miesiąca od wydarzenia…

Amazon przegra w sądzie pracy sprawę o bezpodstawne zwolnienie i będzie musiał zapłacić odszkodowanie, ale zastosował represje na związku IP aby rozbić komisję na zakładzie i uciszyć ludzi więc pewnie liczy sie z wypłatą odszkodowania. Wierzymy że pracownicy wykażą się solidarnością i nie dadzą się uciszyć w walce o lepsze warunki pracy i godne traktowanie. Cały proces będzie trwał ok.2 lata,a zwolnienie dyscyplinarne utrudnia znalezienie pracy,co ma zniechęcić pozostałe osoby do protestowania. Wierzymy ze Magda będzie stale otrzymywała wsparcie.


Amazon zabija i wyzyskuje planetę i pracowników!
W ciągu ostatnich lat parę osób zmarło podczas pracy w Amazonie z wyczerpania organizmu i przemęczenia. Wszystko to przez zabójcze normy i tempo pracy oraz stałą presję na zwiększanie norm. Batem na nie wyrabiających normy jest zwolnienie, w czym pomaga prekaryzacja pracy. Pracownicy zaczynają pracę przez agencje pracy tymczasowej np. włoskie Adecco. Zwolnieniem grozi również pobyt na L4 i urlopie.
Amazon nie oszczędza też przyrody, pozostawiając spory ślad węglowy podczas swojej działalności. Swoją pozycję jednej z najbogatszych firm świata buduje na cierpieniu, zmęczeniu, nadgodzinach i braku czasu na życie prywatne prcowników. Unika również jak każda wielka korporacja płacenia podatków, lokując zyski na kontach bankowych w rajach podatkowych. Do tego dochodzą próby rozbijania zakładowych komisji związkowych na całym świecie. W tej korporacji zysk jest ważniejszy niż życie i zdrowie ludzi, wydajność ważniejsza od czasu wolnego, mobbing ważniejszy od poczucia godności.
Federacja Anarchistyczna Wrocław żąda przywrócenia Magdy Malinowskiej do pracy, wypłacenia odszkodowania za nielegalne zwolnienie i czas pozostawania bez pracy, poprawy warunków pracy i płacy, zmniejszenia norm i tempa pracy, zniesienia inwigilacji i nadzoru nad każdym ruchem pracowników na zakładzie, zaprzestania szykan i represji na związkach zawodowych. Solidarność z Magdą! Dość łamania praw pracowniczych!
Jeżeli nic się nie zmieni globalne zyski Amazona sie zmiejszą czy to poprzez odmowę pracy przez pracowników, strajki włoskie, blokady czy inne formy pracowniczego oporu.

Amazon ma krew na rękach!”

Relacja wideo z wydarzenia: https://www.facebook.com/InicjatywaPracownicza/videos/971209936803845

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*