Tydzień akcyjny solidarności z migrantami – Performance aktywistek FA Wrocław

Właśnie trwa tydzień akcyjny solidarności z migrantami na białoruskiej granicy Polski. W całym kraju są organizowane wydarzenia informacyjne, artystyczne lub polityczne, które mają na celu okazanie solidarności z osobami migrującymi i wyrażenie sprzeciwu wobec nieudolnej i zbrodniczej polityki rządu. Federacja Anarchistyczna właśnie w tej chwili przeprowadza happening w centrum miasta. Aktywistki nie blokują ruchu!

Jest to odpowiedź na wprowadzenie przez rząd tak zwanej Ustawy Wywózkowej, czyli zalegalizowania praktyk wywożenia migrantów na granicę i przepychania ich na białoruską stronę, bez żadnych procedur. Wcześniej, jeśli cudzoziemiec w sposób nielegalny przekroczył granicę RP i wyrażał prośbę o ochronę międzynarodową, powinien zostać osadzony w ośrodku zamkniętym. W tym czasie odbywała się procedura azylowa, która kończyła się przyjęciem takiej osoby w kraju lub deportacją. Równocześnie projekt pozbawia uchodźców dostępu do procedur azylowych, umożliwiając ich deportowanie, bez zbadania okoliczności przyjazdu cudzoziemca. Zmiany stwarzają możliwość arbitralnego odrzucania wniosków o nadanie statusu uchodźcy – bez zbadania okoliczności przyjazdu i sprawdzenia konsekwencji wydalenia cudzoziemca, czy nawet bez możliwości uzyskania ochrony w innym miejscu. To rozwiązanie jest sprzeczne z Konwencją Genewską, Powszechną Deklaracją Praw Człowieka, Kartą Praw Podstawowych. Co to oznacza w praktyce? Wiemy już od wielu tygodni, że uchodźcy są wyrzucani do lasu, nawet w złym stanie zdrowia i nawet po kilka razy. Dodatkowo te same działania stosują służby białoruskie, przez co migranci znaleźli się w śmiertelnej pułapce. W obecnej sytuacji, gdy nadchodzi zima, takie procedury prowadzą do zagrożenia zdrowia i życia osób. Rząd bezpośrednio więc wpływa na śmierć migrantów. Ustawa ta powinna zostać natychmiast zlikwidowana, a wszystkie osoby przekraczające granicę powinny być dopuszczone do normalnych procedur na przejściach graniczych. Czekamy także na zmianę ustawy o strefie wyjątkowej i dopuszczenia do granicy aktywistów, pomocy medycznej i dziennikarzy.

Kolędnicy przebrani za anioły idą przez miasto niosąc ciała osób, które zostały zamordowane przez polski rząd w lasach przy granicy polsko-białoruskiej.
Aktywistki dotarły do Jarmarku Bożonarodzeniowego. Kontrast radosnych stoisk i królestwa komercji w przeciwieństwie do śmierci w lesie z głodu i wychłodzenia: to robi piorunujące wrażenie 🙁

Nie w naszym imieniu, rząd ma krew na sumieniu!

6 Komentarze

  1. Brawo. Warto nagłaśniać to co się dzieje. Tym bardziej, że migracji będzie coraz więcej – ze względu na kryzys klimatyczny czekają nas milionowe ucieczki do innych krain.

  2. Świętować Boże Narodzenie z całą symboliką Jezuska tułacza, stajenki etc i być obojętnym wobec tej tragedii to szczyt hipokryzji. To tylko pokazuje jak „głęboka” jest polska religijność i Boże Narodzenie sprowadzono do roli jednego wielkiego jarmarku. Brawo za tą akcję

  3. Świetna akcja! Potrzebujemy jak najwięcej ludzi z dobrym sercem. Politykom łatwo bagatelizować osoby które przebyły setki kilometrów na granicę ale nie może wiecznie odwracać wzroku od tego, jak manifestują obywatele.

  4. Dziękuję. W Katowicach co tydzień organizujemy pikiety informacyjne. Zapraszamy również 18.12. Może w końcu uda się przełamać obojętność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*