Piknik antymilitarny 2022 – Jedzenie Zamiast Bomb Wrocław

Relacja z pikniku:

26 czerwca 2022 roku jako kolektyw Jedzenie Zamiast Bomb zorganizowałyśmy „Piknik Antymilitarny”. Wydarzenie miało miejsce w Centrum Reanimacji Kultury, przy ul. Jagiellończyka 10C/d, gdzie co sobotę przygotowujemy posiłki, by o 15:00 rozdawać je na pobliskim placu Powstańców Wielkopolskich, przy przystanku Dworzec Nadodrze.

W niedzielę od rana trwały przygotowania do pikniku, a o 15:00 oficjalnie wystartowaliśmy. Na wejściu rozdawałyśmy ulotki z manifestem antymilitarnym, tłumaczącym podłoże ideowe wydarzenia oraz postawę wobec militaryzacji Europy.

Jako pierwsze odbyło się spotkanie otwarte, na którym porozmawiałyśmy o działalności FNB i wyświetliłyśmy 3 krótkie filmy. Pierwszy z nich był wywiadem z jednym ze współzałożycieli Food not Bomb – Keith’em McHenry’m, w którym wyjaśniał jakie są wartości FNB i tłumaczył, że nie jest to organizacja charytatywna, a protest. Dwa kolejne pokazywały jak wyglądają działania FNB w praktyce na przykładzie Filipin i Myanmaru.

Kolejny pokaz filmów był na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Puściłyśmy 2 filmy nakręcone na przestrzeni lutego/maja tego roku, przez aktywistę i reportera z Podlasia Piotra Czabana (CZABAN ROBI RABAN). Pierwszy z nich to wywiad z podlaską aktywistką pt. „Kryzys na granicy: Albo pomagasz słabszym, albo oprawcom”. Drugi – „Pushback, czyli wywózka” – pokazuje scenę konkretnej wywózki 9-osobowej grupy uchodźców.

W międzyczasie można było wziąć udział w praktyce jogi powięziowej w intencji pokoju, prowadzonej przez Kamilę, a także pomedytować z uważnością podczas jedzenia mandarynki i wysłuchać czym jest droga pokoju wg Thich Nhat Hanha, który działał na rzecz pokoju w Wietnamie.

Na pikniku było wyłącznie wegańskie jedzenie. Do wyboru była fasola w sosie pomidorowym z duszonymi warzywami, podawana z makaronem, oraz kanapki z paprykarzem, ciasto i muffinki. Oprócz tego częstowałyśmy czereśniami i kompotem. Podczas wydarzenia otwarty był również bar Utopia, w którym dostać można było m.in. Hulaj Mate – napój produkowany lokalnie, bez chemii i wyzysku.

Na wydarzeniu wydzieliłyśmy przestrzeń dla innych kolektywów i osób aktywistycznych. Gościłyśmy m.in. osoby z niezależnego kolektywu wydawniczego „Nieczytelne” (https://nieczytelne.wordpress.com/), tłumaczące współczesne postlewicowe teksty na język polski i wydające je w formie zinów. Stoisko miała również Federacja Anarchistyczna Wrocław, na którym można było zakupić kawę od Zapatystów, przypinki, książki i wlepy. Ponadto swoje prace wystawiało Indygo, które robi linoryty m.in. w tematyce antygranicznej i prouchodźczej. Na stoisku Mykofanes.vlepy były wlepy m.in. o tematyce queerowej i antypolicyjnej. Do kupienia były również koszulki z wzorem „No Borders”, zrobione specjalnie na nasz piknik. Było też stoisko z sitodrukiem, na którym odbijałyśmy logo wrocławskiego FNB. 

Wydzieliłyśmy również kącik dziecięcy, który stał się miejscem, w którym niezależnie od wieku, każda osoba mogła się zrelaksować kolorując kolorowanki anarchistyczne autorstwa N.O. Bonzo.

Pod koniec osoby z Inicjatywy 8 Marca poprowadziły dyskusję feministyczną pt.: „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”. Rozmawiałyśmy o tym jak osoby socjalizowane do roli kobiety przeżywają konflikty, jak ich głos jest pomijany w trakcie niej lub w historii, oraz jak nie pokazuje się perspektywy kobiecej. Zwróciłyśmy także uwagę na wzorzec wychowania na mężczyznę – kulturę zapierdolu, pracy wyczynowej i heroicznej, która jest obecna w całym systemie kapitalistycznym, a także w ruchu, a która jest nieskuteczna na dłuższą metę i jest de facto przystosowaniem do wojny.

Podczas pikniku w tle grała muzyka z antywojennym i antygranicznym przekazem, panowała swobodna, przyjacielska atmosfera. Przyszło wiele osób, stale wspierających inicjatywę, jak i sporo zupełnie nowych. Otrzymałyśmy od Was wielkie wsparcie, szczególnie w fasoli, grochu, soczewicy, kaszy oraz oleju, z których będziemy mogły gotować przez najbliższe miesiące, bo w tym roku – przypominamy – nie robimy przerwy na wakacje. Oprócz tego część osób wsparło akcję No Borders Wrocław, przynosząc paczki ryżu, które zostaną przesłane do osób uchodźczych, umieszczonych w zamkniętych zakładach detencyjnych.

Dołączajcie do nas w każdą sobotę!

Kolektyw FNB
PS.

Z ogromnym smutkiem informujemy o śmierci naszego kolegi, przyjaciela, bezkompromisowego antyfaszysty Gerarda Kołodzieja.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w środę 29.06 w Bielsku-Białej na cmentarzu komunalnym w Kamienicy o godzinie 14-00.

Pamięc o tobie nie zginie, zostawiłeś po sobie wyjątkowe wspomnienia i nie jeden wspólny posiłek 🖤

Rodzina prosi o nie przynoszenie kwiatów, jeżeli chcecie pożegnać Gerarda wesprzyjcie jedną ze zrzutek w dla
No Borders Team —————> https://zrzutka.pl/vb3nnz
i/lub
OTOZ Animals Inspektorat Bielsko-Biała —————> https://www.ratujemyzwierzaki.pl/samochodotozbb

Za: Food Not Bombs Bielsko – Biała

Gerard Food Not Boms Bielsko – Biała

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*