Pilarszczyzna 2022

Po dekadzie przerwy, do Raciborza – niewielkiego miasta na Śląsku – wróciła Pilarszczyzna (6.edycja). Jako FA Wrocław i sympatycy wybralismy sie tam dużą ekipą.

Spotkanie było podzielone na dwa wykłady;

– Dariusz Zalega przypomniał anarchistów z Raciborza: Alfons Tomasz Pilarski oraz Augustyn Souchy byli anarchosyndykalistami związanymi z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Pracowników – anarchistyczną międzynarodówką związków zawodowych, która stała w kontrze do państwa, kapitału i bolszewickiej międzynarodówki,

– No Borders Team przybliżyło sytuację na granicy polsko – białoruskiej. Grupa zawiązała się rok temu i od tamtego czasu nieustannie działa. Od początku, nie wierząc w państwo, unikała kontaktowania się ze służbami nawet wówczas, gdy stan zdrowia osób w drodze (jak nazywane są przez grupę osoby z doświadczeniem uchodźczym) był bardzo zły, wiedząc, że skończy się to siłowym wyrzuceniem na białoruską stronę. Wielu innym, działającym na miejscu grupom, zajęło kilka miesięcy, by na własnej skórze dowiedzieć się, że na państwo liczyć nie można – dziś nikt nie wierzy już w to, że straż graniczna czy policja będzie działać zgodnie z prawem.

Po gorącej dyskusji wyświetlony został film przedstawiający sytuację na granicy, a na stoisku NBT nabyć można było wiele materiałów.

Dodatkowo, przez całe wydarzenie mozna było obejrzeć wystawę grafik o Pilarskim. Pilarszczyznę zakonczył koncert Księżycowego Terrorysty.

Zwiedzilismy też stare miasto i rynek, okolice Odry I zamek.

Pozdrawiamy FA Śląsk i inne osoby wspierające anarchizm z okolicy, dzięki którym te wydarzenie się odbyło. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni frekwencją – tym bardziej, że wydarzenie było w niedzielę! Mamy nadzieje na kontynuację tego i innych wydarzeń w kolejnych

latach.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*