Wrocław dla Klimatu! Świecimy przykładem

Bez wątpienia niedzielne popołudnie można spędzić dowolnie. Szczególnie, jeśli pada deszcz i jest naprawdę nieprzyjemnie. Okazuje się że spośród 700.000 mieszkańców Wrocławia 80 osób postanowiło dzisiaj zaprotestować przeciwko zmianom klimatycznym na który ogromny wpływ mają kapitalistyczne multikorporacje wspierane przez zachłannych polityków. Akcja organizowana przez Greenpeace, Zielonych, Eko Unię i Fundację EkoRozwoju okazała się niestety tylko flashmobem.

Ani słowa ze strony organizatorów o przyczynach spotkania, cicho-sza o paryskich obradach w ramach konferencji klimatycznej COP21.  Nic o środowisku naturalnym. Zero o protestach w stolicy Francji i londyńskim marszu. Trzydzieści minut przygotowywania zebranych do zrobienia efektownego zdjęcia. Miało być miło. Słoneczko tworzone przez świecących latarkami było jedynym punktem spotkania, zupełnie tak jak gdyby termin zgłoszenia prac do World Press Photo mijał o północy.

Zarówno tęczowi wojownicy, jak i zieloni mieli sporo miejsca i czasu, żeby przypadkowym przechodniom wytłumaczyć, zaprosić, żeby ich obudzić. Megafon trzeszczał tylko wydając polecenia – proszę w prawo, proszę w lewo. Cztery organizacje i szukanie perfekcyjnego ustawienia idealnego słońca… a to promyk krzywo, a to za blisko siebie stoimy, innym razem za daleko. Szkoda. Była dzisiaj  świetna okazja, żeby powiedzieć, krzyknąć w obronie nas samych i przeciwko dyktaturze wymuszającej katastrofalne w skutkach decyzje.

Ważne jest, jeśli nie najważniejsze, że przyszli ludzie dla których własny comfort zone nie jest najistotniejszy. Pomimo temperatury i deszczu dali znać, że nie jest im wszystko jedno, że naturalne środowisko jest wartością nadrzędną.

Ile razy sami zorganizujemy opór, tyle razy nasza siła będzie większa, dając gwarancję na możliwość samoorganizacji. Wierzę, że powodem dla którego Wrocławianie spotkali się dzisiaj pod kościołem garnizonowym była właśnie ta chęć sprzeciwu, a nie statystowanie do zdjęcia którym chwalić się będą NGO-sy i zieloni partyjniacy.

t.asz
[inpost_fancy thumb_width=”200″ thumb_height=”200″ post_id=”312″ thumb_margin_left=”2″ thumb_margin_bottom=”0″ thumb_border_radius=”2″ thumb_shadow=”0 1px 4px rgba(0, 0, 0, 0.2)” id=”” random=”0″ group=”0″ border=”” show_in_popup=”0″ album_cover=”” album_cover_width=”200″ album_cover_height=”200″ popup_width=”800″ popup_max_height=”600″ popup_title=”Gallery” type=”fancy” sc_id=”sc1448471499660″]

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*