Zielona burza w Puszczy Białowieskiej cz.2

Co tak naprawdę dzieje się w Puszczy, po co powstał Obóz i dlaczego cała ta wycinka jest taka absurdalna?

Puszcza Białowieska to unikatowe miejsce, jedyne takie w Europie. Jest to ostatni naturalny las. Może nie wszyscy wiedzą, że lasy na świecie dzielą się na naturalne, w których człowiek prawie nie ingeruje oraz lasy gospodarcze, nasadzane sztucznie przez leśników, sprzątane (wywrócone drzewa są usuwane), jednolite gatunkowo i wiekowo. Puszcza jest lasem naturalnym: mieszanym o drzewach w różnym wieku, z leżącymi to tu to tam umarłymi pniami. Dzięki temu występują tu rzadkie i chronione gatunki zwierząt i owadów, porosty, mchy, grzyby.

.

Kornik Drukarz naprawdę zaatakował świerki w Puszczy i świerki te umierają. Jednak atak ten, tak zwana gradacja, czyli zwiększenie populacji danego gatunku jest zjawiskiem zupełnie naturalnym! O ile w lasach gospodarczych leśnicy powinni walczyć z takimi zjawiskami o tyle w Puszczy jest to zupełnie bez sensu: świerków jest niewiele, więc ich obumarcie nie zagraża istnieniu lasu, na umarłych drzewach żyją dziesiątki zagrożonych gatunków, w tym m.in. naturalni wrogowie kornika, tak więc usuwanie martwych drzew (nadleśnictwa drzewa te sprzedają) powoduje, że kornika jest paradoksalnie więcej! Do tego, na terenie Białorusi, gdzie także kornik zjada świerki, nie można wycinać drzew, tak więc choćby wyciąć wszystkie po Polskiej stronie Puszczy i tak to nie pomoże, kornik przecież umie latać i błyskawicznie przenosi się na inne drzewa! Po za tym, każda osoba, która była w Puszczy, zauważyła, że wycinane są suche świerki (a w suchych kornika już nie ma…), po czym leżą one na stosach tygodniami, a kora, która jest usuwana na miejscu zostaje w ściółce na zawsze. Hmmm… nawet gdyby ten kornik był w tych ściętych drzewach to jeszcze ze trzy razy zdążyłby się rozmnożyć, zanim drzewo wyjedzie z lasu (zanim ktoś je kupi). Już nawet leśnicy nie wierzą w tę bajkę o korniku. Ale mamy kolejny powód wycinki: bezpieczeństwo publiczne! Drzewa są wycinane, aby nie przewróciły się na drogę i na ludzi. No tak… tylko czemu są wycinane wgłębi lasu, kilkaset metrów od drogi? Może dlatego, że nie ma przepisów mówiących jak daleko od drogi można ciąć aby zachować bezpieczeństwo. Propaganda rządowa poszła już tak daleko, że miejscowi ludzie boją się (i wcale im się nie dziwię!), że ich domy spłoną, ponieważ mieszkają w Puszczy! Las bowiem pełen jest drzew, a jak wiadomo drzewa są łatwopalne! Szkoda, ze wszyscy zapomnieli o tym, że Puszcza leży na terenach podmokłych i nawet w 30 stopniowym upale nasi aktywiści patrolują Puszczę w kaloszach!

.

O wycinaniu ponad 100letnich drzew i niszczeniu przyrody na terenach objętych programem Natura 2000 nawet nie wspomnę.

.

Czy już czujecie się jakbyście oglądali film Bareji?

.

Zastanówmy się teraz dlaczego w takim razie tną i to tną na potęgę? Pierwsza myśl każdej osoby to: DLA PIENIĘDZY! I jest to oczywiście prawda: Lasy Państwowe na terenie Puszczy generują co roku ogromne straty, co jest spowodowane bardzo wysokimi zarobkami leśników (średnia to 7 tyś zł!). Aby straty te niwelować muszą jakoś zarabiać. Z Parku Narodowego niestety nie da się tyle wycisnąć co ze sprzedaży drewna. Oczywiście lokalna ludność pieniędzy tych nigdy nie zobaczy. Gdyby cała Puszcza została objęta Parkiem Narodowym, turystyka wzrosłaby ogromnie: i to są pieniądze realne dla lokalsów, natomiast na wycince zarabiają tylko leśnicy. I przypuszczam, ze ci na najniższych stanowiskach też na tym nie zyskują, a wręcz tracą, gdyż muszą teraz ochraniać harwestery i scigać aktywistów, zamiast spędzać urlop z rodziną. Co innego nadleśnicy, których w Puszczy jest 3 i zarabiają średnio 18 tys zł… miesięcznie!

.

Jednak nie tylko o pieniądze tutaj chodzi. Sprawa jest dużo bardziej wielopłaszczyznowa. Praca: co mają robić leśnicy, skoro nie mogą wycinać drzew? Mogliby doprawdy prowadzić badania przyrodnicze, ale…tym zajmują się przecież pracownicy Parków Narodowych! Do tego dochodzi spór ideologiczny, odwieczna walka prawicy z lewicą. Lasy Państwowe: prawica, aktywiści: lewica. Szkoda, ze drzewa nie rozumieją tego dualizmu, mogły by się określić, aby leśnicy wycinali tylko lewackie świerki 😉 To oczywiście bzdura, przeciwko wycince są ludzie o różnych poglądach politycznych, ale połączyła ich ta sprawa! Istnieje też pogląd, który można wywnioskować z agresywnych i wręcz prostackich wypowiedzi Ministra Ochrony Środowiska Jana Szyszko, że sprawa ta jest zemstą za Rospudę, którą ekolodzy uratowali przed zbudowaniem na jej terenie autostrady. Dziś ta autostrada istnieje, ale biegnie obok tego pięknego terenu. Jeżeli aktywiści wygrają w Puszczy Białowieskiej będzie to symbol i początek walki na innych terenach, jeśli przegrają to przegramy wszyscy: cięcia będą się zwiększały. Jaka szkoda, ze drzewa nie produkują WIFI, nikt nie śmiałby ich tknąć. Produkują tylko tlen, niezbędny nam do życia (to oczywiście cytat ze słynnego internetowego mema).

.

Natomiast oczywiste jest, że Polska wstaje z kolan i nie będzie nam Unia Europejska mówić, gdzie mamy wycinać swoje własne drzewa, a gdzie nie! Tylko, że za kilkadziesiąt lat nasze dzieci będą się pytać, co stało się z tą dumą Polaków, dziedzictwem narodowym, płucami Europy: ostatnim naturalnym lasem na tym kontynencie? A my odpowiemy: a sami go sobie wycięliśmy! Cóż za patriotyczna postawa!

Nie wiem, czy widzicie już ten absurd? Jest tyle lasów gospodarczych, w których leśnicy mogą ciąć, tyle energii, ochrony i pieniędzy jest obecnie wydawanych na wycinkę Puszczy, ze nie wiem, czy w ogóle sprzedaż drewna stamtąd jest dochodowa, setki strażników leśnych i policji postawione w stan gotowości, aby sprzedawać drewno, które nadaje się tylko na palety! Co tu jest nie tak?

Jak możemy pomóc Puszczy?

.

-Przede wszystkim mobilizacja! W okresie jesiennym w Obozie będzie coraz mniej aktywistów i aktywistek. Jeśli tylko możesz, przyjedź do Pogorzelec i pomagaj na miejscu. Tylko pamiętaj, że najlepiej przyjechać na co najmniej 4 dni. Potrzeba min. 2 dni na poznanie zasad funkcjonowania obozu i przejście odpowiednich szkoleń. Potem można zacząć działać! Jeżeli chcesz przyjechać skontaktuj się z Obozem Dla Puszczy!

https://www.facebook.com/dlapuszczy/?ref=ts&fref=ts

-Informuj najbliższych o tym co dzieje się w Puszczy, niech wszyscy dowiedzą się, jak jest sytuacja. Na stronie dlapuszczy.pl znajdziesz wiele przydatnych informacji i plików do ściągnięcia.

-Wspomóż Obóz finansowo: codziennie aktywiści dostają mandaty, co jest elementem gry psychologicznej służb mundurowych, które robią wszystko, aby zniechęcić aktywistów do dalszej pracy. Koleżanka dostała jednego dnia dwa mandaty: za to, że szła prawą a nie lewą stroną drogi i za brak odblasku w rowerze w środku dnia! Zbiórka dostępna jest tutaj:

https://pomagam.pl/dlapuszczy

-Weź udział w lokalnych akcjach dla Puszczy, lub zorganizuj własny benefit. We Wrocławiu możesz skontaktować się z nami!

Grażyna

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*