Ratuj planetę, niszcz kapitalizm!

Ratuj planetę, niszcz kapitalizm.

Nie będę pisał wielkich apelów mądrymi słowami. Nigdy nie studiowałem, jestem zwykłym fizycznym pracownikiem. 
Mam 30 lat, w domu gazówkę „Ewa”, a w korytarzu pralkę „Frania”, która służy jako szafka. Oba te urządzenia są starsze ode mnie, gazówka działa codziennie od kilkudziesięciu lat, pralka jest używana, gdy psuje się nowa – kilkuletnia pralka kupiona za pół wypłaty. Telefony, narzędzia w warsztacie, telewizor, łopaty, taczki, ubrania… Za kilkanaście lat zostaną wyczerpane światowe zasoby srebra, złota i innych cennych minerałów (m.in. złoto wykorzystuje się do produkcji telefonów). Wymieniać mogę tak samo długo, jak każdy z Was. Wszystkie te przedmioty łączy to, że mimo tego, iż możliwości są coraz większe, technologia rozwinięta coraz bardziej – rzeczy robi się coraz gorsze, by szybko się zepsuły, a reklama podsyci ludzi, by kupowali nowe.

Produkuje się coraz więcej jednorazowych rzeczy mimo tego, że od dawna technologia daje możliwości robienia rzeczy nieśmiertelnych – jak żarówka i miliony innych. Tymczasem w szalejącym kapitaliźmie jest ważne to, by produkować bez końca, eksploatować bez końca, sprzedawać i zarabiać bez końca. Bez względu na to, że środowisko jest zanieczyszczane, że nasze wnuki prawdopodobnie przeklną nas za degradację środowiska, zniszczenie powłoki ozonowej, globalne ocieplenie, zanik wielu gatunków, problemy z wodą pitną. Tymczasem promowane są bzdury, żeby wodę oszczędzać, używać ekologicznych opakowań, segregować śmieci itd. Nie neguję takich rozwiązań i sam je stosuję, jednak zdaję sobie sprawę, że to jest kropla w oceanie potrzebnych zmian. W rzeczywistości 90% wody zużywane jest w przemyśle i rolnictwie (spora część przy produkcji mięsa), a tylko 10 % przypada na życie codzienne. Tyle samo wody zużywają wszyscy ludzie w swoich domach, co pola golfowe*. Nie łudźmy się: gdy my na dole będziemy umierać z pragnienia, pola golfowe nadal będą nawadniane. A emisja dwutlenku węgla? We Wrocławiu mamy już prawie tyle samo samochodów co mieszkańców, wpływ wzrostu zagęstnienia samochodowego jest ogromny: wiecznie zakorkowane ulice, smog i zanieczyszczenie powietrza utrzymujące się w zimie i w lecie, smród i hałas. Ale nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że luksusowe rejsy statkami emitują tyle samo dwutlenku węgla co cały transport w Unii Europejskiej**! A ty jeździsz dalej w tym smrodzie rowerem do pracy? Pytanie jest retoryczne, ponieważ raczej nie pojedziesz podpalić luksusowego statku, jedyne co możesz zrobić, to jechać jednośladem. To samo tyczy się segregacji śmieci. W Stanach Zjednoczonych śmieci komunalne to tylko 3% wszystkich odpadów*. W Europie jest podobnie. Oznacza to, że nawet jeśli wyznajesz zasadę zero waste (zerowa produkcja śmieci) dla środowiska nie ma to większego znaczenia. Czy to znaczy, ze masz zaprzestać tych działań? Oczywiście, że nie! Wszelkie działania ekologiczne są cenne jako przykład dla innych ludzi, nie są jednak zmianą społeczną, nie są rewolucją.

Uważam, że nie ma ratunku dla tej planety bez walki z kapitalizmem. System, gdzie własność prywatna i zysk za wszelką cenę jest postawiona ponad wszystkim innym, a planeta, zasoby naturalne czy po prostu zwykły człowiek jest na samym końcu tej piramidy i nigdy nie będzie troszczył się o planetę, gdyż codziennie musi walczyć o swój byt. Zachęcam do włączenia się do współpracy z grupami, które podnoszą prawdziwy problem katastrofy ekonomicznej – czyli systemu, który opiera się na osiąganiu ciągłego zysku nie zważając na nic innego. Zapraszamy do Federacji Anarchistycznej, Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, Wolnej Biblioteki, Związku Syndykalistów Polski, Obozu Dla Klimatu czy innych, które podnoszą temat i nie boją się otwarcie mówić o prawdziwych powodach katastrofy ekologicznej, zamiast namawiać do korzystania z knajp, gdzie nie używa się jednorazowych opakowań.
Jeśli nie zjednoczymy się w walce z wielkim kapitałem, wiedzmy, że w kryzysie klimatycznym, to biedni umrą pierwsi. Bogaci już teraz wykupują sobie działki na najbezpieczniejszych terenach.

*https://nowyobywatel.pl/2016/06/22/uluda-krotkiego-prysznica/

**http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,24914311,luksusowe-rejsy-niszcza-srodowisko-emituja-wiecej-tlenku-siarki.html

7 Komentarze

 1. Kapitalizm NIE jest złem, nie jest także dobrem, ale nie jest złem. Złem jest socjalizm, komunizm, faszyzm, nazizm. Kapitaliści dlatego że kierują się zyskiem, najlepiej, najefektywniej mogą rozwiązać problemy ekologii, głodu, postępu itd. Gdyby kapitaliści produkowali artykuły, które się nigdy nie psują, bezrobocie osiągnęłoby taki poziom, że doszłoby do straszliwej wojny, rewolucji. Kapitaliści chronią środowisko, najbogatsze kraje kapitalistyczne chronią najlepiej: Szwajcaria, Norwegia, Niemcy… W socjalizmie PRL-u mieliśmy straszliwie zanieczyszczone środowisko. Dopiero kapitalizm umożliwia w Polsce poprawę. Jak pan sobie wyobraża pracę bez zysku? Jak? Przecież pan zapewne pracuje, po co, aby mieć zysk, bez zysku nie będzie pan mieć na chleb… Pracuje pan dla zysku, a innym zarzuca, że pracują dla zysku? Nie rozumiem tego… Surowce nigdy się nie wyczerpią. Nigdy. Zależy bowiem, jakie surowce. Jeśli jednych zabraknie, tych, które teraz stosujemy, kapitaliści zastosują inne. Tylko kapitaliści mogą rozwinąć technologie, o których nawet panu się nie śni… W nieodległej przyszłości zastosują technologie, w których nie trzeba będzie złota, srebra, ropy, węgla… Słońce zostanie zaprzężone do roboty… Socjalizm np. w Polsce nie miał grosza na nowoczesne technologie, padł, zbankrutował. Najnowsze technologie dali światu nie socjaliści, a kapitaliści. Socjalizm produkował telewizory ważące kilkadziesiąt kg, psujące się non stop. Kapitalizm dał telewizory ważące parę kg i nigdy się niepsujące… Widzi pan różnicę między marnotrawstwem socjalizmu a oszczędnością kapitalizmu? Dobra, nie przekonam pana i ani myślę. Dodam, że nie mam prawa jazdy, palę drewnem, jeżdżę rowerem… Ale piszę, posługując się nowoczesną klawiaturą, nowoczesnym komputerem… Mam nadzieję, że pan pisze na korze z brzozy…
  Filozoficznie jednak rzecz biorąc: człowiek NIE jest ostatnim ogniwem ewolucji, a jednym z wielu. Życie na Ziemi nie wyginie ani planeta nie stanie się pustynią. Ewolucja wyłoni nowe gatunki, zastąpi człowieka…

  • Mam wrażenie, że nie przeczytałeś tego tekstu? „Gdyby kapitaliści produkowali artykuły, które się nigdy nie psują, bezrobocie osiągnęłoby taki poziom, że doszłoby do straszliwej wojny, rewolucji.”: gdyby zyskami firmy dzielić się po równo ze wszystkimi pracownikami, nie tylko nikt nie straciłby pracy, ale wszyscy zarabialiby więcej, a pracowali ,mniej godzin. Wszyscy po za szefem i kadrą zarządzającą oczywiście.
   „Kapitaliści chronią środowisko, najbogatsze kraje kapitalistyczne chronią najlepiej: Szwajcaria, Norwegia, Niemcy” tylko dlatego, że cała produkcja sprzętów, zywności i ubrań, która jest u nich używana jest produkowana w Azji, gdzie już ci wspaniali kapitaliści nie dbaja ani o prawa człowieka ani o ekologię. Co z oczu to z serca!
   „Jak pan sobie wyobraża pracę bez zysku? ” chodzi nam o zysk dla firmy. Cały zysk firmy byłby sprawiedliwie rozdzielany na pracowników, a nie kumulowany w zarząd. Tak więc pracownicy zyskaliby dużo więcej
   „Surowce nigdy się nie wyczerpią. Nigdy. ” Tego nawet nie da się skomentowac.
   „Najnowsze technologie dali światu nie socjaliści, a kapitaliści.” nieprawda. Większość użytkowanych przez nas wynalazków została wymyslona przed kapitalizmem.
   ” Ewolucja wyłoni nowe gatunki, zastąpi człowieka…” to napewno. My jednak chcielibyśmy, aby gatunek człowieka przetrwał. Dosyć nam zalezy, bo mamy w tym osobisty interes 😉

  • Socjalizm wolnościowy, czyli przeciwieństwo tego co zwiemy „komunizmem”. System oparty na prawach społecznych z demokracją oddolną i bezpośrednią, w której każdy obywatel i obywatelka decydują o sprawach dla nich istotnych. Podział na małe, lokalne tereny, a nie na wielkie państwa. Coś takiego funkcjonuje w Kurdystanie na Bliskim Wschodzie i w Meksyku u Zapatystów. Mozna się na nich wzorować.

 2. kapitalizm potrafi jedynie głosić piękne kłamstwa wymyślane za miliony$.
  Nowoczesna lewica musi zmieść to oszustwo, tak by korzyści z rozwoju technologicznego czerpało całe społeczeństwo. I powinno się tak mądrze zorganizować pracę globalną i czerpanie zasobów[stosując między innymi weganizm] oraz dbać o zmniejszenie populacji ludzkiej by uratować ludzkość od zagłady.
  Kapitalizm zbudowany z cwaniaczków dbających o swoje biznesy nie może sprostać tym wyzwaniom, dlatego trzeba go zniszczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*