Oświadczenie kolektywu Hulajpole z okazji 1. urodzin wrocławskiego skłotu.

Minął rok od przejęcia pustostanu we Wrocławiu przez kolektyw Hulajpole.

To drugi przejęty lokal w 2019 roku przez tę ekipę. Przez ten rok, na skłocie Dom Socjalny im. Piotra Kropotkina odbyły się 2 duże koncerty, 4 mniejsze imprezy, a także wykłady, spotkania i inne działania polityczne, w tym dwie interwencje przy nielegalnych eksmisjach.

Poniżej publikujemy oświadczenie kolektywu Hulajpole: 


Anarchia zaczyna się w domu!
Każdy ma pragnienie domu. Schronienie jest podstawową potrzebą człowieka. Za nami rok życia we wspólnocie skłoterskiej, która jest próbą realizacji tej podstawowej potrzeby.Bez konieczności zaciągania długu w banku na kilkadziesiąt lat i spłacania w ostatecznym rozrachunku prawie dwukrotnej kwoty niż się pożyczyło.Bez konieczności wydawania znacznej części swoich dochodów na wynajem płacąc komuś za coś nad czym się nie trudził i co i tak nigdy nie będzie twoje.Przy wzrastających cenach nieruchomości (szczególnie w stosunku do zarobków) kiedy tak wiele lokali, domów i całych kamienic stoi pustych. 
Zbudowaliśmy anarchistyczny dom wolny od narkotyków i mięsa. Wielokrotnie gościliśmy różne grupy i osoby i wciąż będziemy to robić. Nie jesteśmy idealni, ale czujemy się częścią ruchu i chcemy pomagać innym. 
Dziękujemy z serca tym wszystkim, którzy nam pomagali i nas wspierają, bez Was byłoby o wiele trudniej. Tak, marzenia się spełniają, choć do tego była potrzebna śmiałość, praca i wytrwałość. Za nami rok zdobywania doświadczenia, zadzieżgania więzi, nauki odpowiedzialności.Warto było spróbować!
Chcielibyśmy żeby nasz dom wciąż był miejscem otwartym, żeby służył gościną, żeby był Domem.Żeby był przestrzenią działalności społecznej, politycznej i kulturalnej.
Chcemy też, byśmy mogli służyć Wam pomocą i radą jeśli zdecydujecie się w kwestii mieszkaniowej ( czy innej) wziąć sprawy bezpośrednio w swoje ręce.


Budynki, tak jak słowa nie powinny być puste!


Hulajpole@riseup.

3 Komentarze

  1. możecie napisać jakiś artykuł o tym jak przejęsliście budynek, po prostu historię jak do tego wszystkiego doszło. Kibicuję i inspiruję się, wszystkiego Naj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*