Wspólna deklaracja części europy “oddolnej” i zapatystowskiej armii wyzwolenia narodowego (EZLN)

Pierwszy Stycznia roku 2021

Do ludów świata:
Do osób walczących w Europie:

Bracia/Siostry i Towarzysze/Towarzyszki:

W ostatnich miesiącach nawiązaliśmy z Wami kontakt poprzez różne media. Jesteśmy kobietami, lesbijkami, gejami, biseksualni/e, transpłciowi/e, interpłciowi/e, osobami queer i innymi: mężczyznami, grupami, kolektywami, stowarzyszeniami, organizacjami, ruchami społecznymi, rdzennymi ludami, stowarzyszeniami sąsiedzkimi, wspólnotami itp. które nadają nam tożsamość.

Rozróżniają i oddalają nas od siebie ziemie, nieba, góry, doliny, stepy, dżungle, pustynie, oceany, jeziora, rzeki, strumienie, laguny, rasy, kultury, języki, historie, wieki, geografie, tożsamość seksualna i nie, korzenie, granice, formy organizacji, klasy społeczne, siła nabywcza, prestiż społeczny, sława, popularność, zwolennicy, sympatie, waluty, poziom wykształcenia szkolnego, formy bycia, sprawunki, cnoty, słabości, mnogie za, przeciw, ale i jednak, rywalizacje, wrogości, koncepcje, argumenty, kontrargumenty, debaty, sprzeczki, skargi, oskarżenia, pogardy, fobie, filie, gratulacje, obrzydzenia, gwizdy, oklaski, demony, dogmaty, herezje, gusta, obrzydzenia, mody i długi itp. które nas rozróżniają i, nie rzadko, przeciwstawiają. 

Niewiele rzeczy nas łączy:

To, że bóle ziemi stają się naszymi bólami: przemoc wobec kobiet; prześladowanie i pogarda osób wyróżniających się swoją tożsamością uczuciową, emocjonalną, seksualną; unicestwienie dzieciństwa; ludobójstwa ludów rdzennych; rasizm; militaryzm; eksploatacja; wywłaszczenia; destrukcja natury.

Zrozumienie, że to system jest odpowiedzialny za te bóle. Katem jest system eksploatujący, patriarchalny, hierarchiczny, rasistowski, złodziejski i kryminalny: kapitalizm.

Świadomość,że niemożliwa jest: reforma tego systemu, wykształcenie go, osłabienie, wygładzenie, jego udomowienie i humanizacja. 

Zobowiązanie do walki, w każdym miejscu i o każdej porze – każdy na swoim terenie – przeciwko temu systemowi aż do jego pełnej destrukcji. Przetrwanie ludzkości zależy od zniszczenia kapitalizmu. Nie poddajemy się, nie jesteśmy na sprzedaż i nie damy za wygraną.

Pewność, że walka o ludzkość jest światowa. Tak jak ciągłe zniszczenie nie rozróżnia granic, narodowości, flag, języków, kultur, ras, tak i walka za ludzkość jest wszechobecna w czasie i przestrzeni.

Przekonanie, że jest wiele światów które mieszkają i walczą na świecie i że każde roszczenie do homogeniczności i hegemonii przeciwdziała esencji bycia człowiekiem: wolności. Jedność człowieczeństwa respektuje różnicę. W jego różnorodności jest jego podobieństwo.

Zrozumienie, że to nie żądza narzucenia naszej wizji, naszych kroków, towarzyszy, dróg i celów pozwoli nam iść do przodu, ale słuchanie i spojrzenie innych, którzy, różniący się i odmienni, mają to samo powołanie do wolności i sprawiedliwości.

Wobec tych okoliczności i bez odchodzenia od naszych przekonań ani zaprzestania bycia kim jesteśmy, doszliśmy do zgody:

Po pierwsze – organizowanie spotkań, dialogów, wymiany pomysłów, doświadczeń, analiz i ocen wśród tych z nas, którzy są zaangażowani, od różnych koncepcji i w różnych dziedzinach, w walkę o życie. 

Następnie, każdy pójdzie dalej we własnym kierunku albo i nie. Ale wiedza o tym, co jest inne, jest również częścią naszej walki i naszego zaangażowania, naszego człowieczeństwa.

Po drugie – niech te spotkania i aktywności odbędą się na pięciu kontynentach. W odniesieniu do kontynentu europejskiego odbywają się one w lipcu, sierpniu, wrześniu i październiku 2021 r., przy bezpośrednim udziale delegacji meksykańskiej złożonej z CNI-CIG, Front Ludów w Obronie Wody i Ziemi Morelos, Puebla i Tlaxcala i EZLN. I w późniejszym terminie, który zostanie określony, według naszych możliwości, realizacje spotkań w Azji, Afryce, Oceanii i Ameryce.

Po trzecie – Zaproszenie tych, którzy podzielają te same obawy i podobne zmagania, wszystkich uczciwych ludzi i wszystkich tych, którzy ‘’oddolnie’’ buntują się i stawiają opór w wielu zakątkach świata, do przyłączenia się, wnoszenia wkładu, wspierania i uczestnictwa w tych spotkaniach i działaniach; oraz do podpisania i złożenia własnej deklaracji ZA ŻYCIE.

Z mostu godności który łączy Europę Oddolną i Lewicę z górami Południowo-Wschodniego Meksyku.

My.

Planeta Ziemia.

Wszystkie podpisane organizacje i pełną treść w różnych językach świata znajdziecie tutaj: http://enlacezapatista.ezln.org.mx/2021/01/06/czesc-pierwsza-deklaracja-na-zycie/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*