Podsumowanie działalności Federacji Anarchistycznej we Wrocławiu w 2021 roku.

Jak co roku, prezentujemy Wam przegląd najważniejszych działań, jakich podjęliśmy się w ostatnim roku. Jest tego naprawdę sporo! Byliśmy i byłyśmy aktywne na wielu płaszczyznach: zielonych, feministycznych, teoretycznych, antypolicyjnych i prawnych. Jeśli macie pomysł, czym powinniśmy się zająć lub chcecie dołączyć, dajcie nam znać na fb lub poprzez maila: fa [małpka] wolnywroclaw.pl

STYCZEŃ

W styczniu prężnie działamy z Bezpłatną Komunikacją Miejską. Na naszych social mediach pojawia się wiele grafik promujących naszą akcje m.in. te w których dzielimy się krótkimi korespondencjami z miastami, które korzystały z bezpłatnej komunikacji miejskiej.

08.01 – Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk nazywa nas „chłopakami w krótkich spodenkach”

Wywiad ukazał się w Radio Wrocław, dzięki czemu o głosie sprzeciwu dowiedziało się więcej osób. To była dla nas wiekopomna chwila. Mamy ją w sercach do dzisiaj i nie raz wspominając to jakże niefortunne porównanie na naszych twarzach gości szeroki uśmiech.

16.01 – Pierwsze spotkanie KWW w roku 2021.

Rozmawialiśmy o naszych dotychczasowych działaniach, planach i celach na przyszłość. Oprócz FA przybyły również Inicjatywa 8 Marca, Związek Syndykalistów Polski, Anarchistyczny Czarny Krzyż, kolektyw Hulajpole, Jedzenie Zamiast Bomb, Wolna
Biblioteka. Rythms Od Resistance.

17.01 – FA podpisuje się pod deklaracją części Europy „oddolnej” i zapatystowskiej armii wyzwolenia narodowego (EZLN)

link do deklaracji: http://enlacezapatista.ezln.org.mx/2021/01/01/primera-parte-una-declaracion-por-la-vida/

20.01 – Przeciwko Państwu Policyjnemu

Manifestacja przeciwko wprowadzeniu ustawy „Wina+”. Wspólnie z Anarchistycznym Czarnym Krzyżem Wrocław i Wrocławskimi Rewolucjonistkami organizujemy pikietę przy przejściu świdnickim. Przez pomyłkę opublikowaliśmy złe miejsce wydarzenie – przejście oławskie, zmyliliśmy ludzi, łącznie z Policją, która na pikiete dotarła dosłownie na sam koniec. Nie obyło się bez spisywania.

27.01 – Protest przeciwko zakazowi aborcji

Wspólnie z Wrocławskimi Rewolucjonistkami ruszyliśmy na miasto spod Pręgierza w stronę siedziby PiS na Placu Solidarności, blokując przy tym jedne z głównych dróg w centrum. Podczas przemarszu wygłaszane były przemowy, skandowałyśmy proaborcyjne, feministyczne oraz anarchistyczne hasła. 29 stycznia odbywa się kolejny strajk.

LUTY

02.02 – wyjazd integracyjny do Kotliny Kłodzkiej.

Chwila odpoczynku, ładowanie baterii przed kolejnymi strajkami.

05.02 – Anarchistyczny Blok na Strajku Kobiet.

Organizujemy swój wolnościowy blok dla wszystkich ludzi, którym nie po drodze z partiami politycznymi. Na czele szła niezawodna Samba Rythms Of Resistance. Kilka razy musieliśmy zmieniać trasę przemarszu, gdyż policja starała się zablokować drogi. Wokół demonstracji kręciło się także sporo zwolenników władzy spod znaku straży narodowej. Marsz był emocjonalny, dało się odczuć gniew i determinacje jaka towarzyszłyła strajkującym.

13.02 – performance w sprawie BKM

Symbolicznie zablokowaliśmy przejazdy tramwajów na kilka minut, nagłaśniając temat Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej.

14.02 – Milczący protest

Nasze aktywistki stały pod Pałacem Biskupim przy Katedrze z banerem „Żądamy legalnej aborcji teraz”. Były mijane przez osoby wracające z mszy.

18.02 – Anarchistka z naszego kolektywu brała udział w audycji w Radio Wrocław.

Tematem audycji była Bezpłatna Komunikacja Miejska. Przykrym faktem jest to, że włodarze miasta nie podjęli rękawicy i odmówili udziału w audycji.

20.02 – Rozdawanie ulotek o BKM

Rozdawaliśmy ulotki i wymienialiśmy się argumentami. Zostawiliśmy też sporo biletów za 00,00 zł – bo taki według nas powinien być koszt przejazdu.

22.02 – FA Wrocław na facebooku wybija 6 tysięcy polubień.

25.02 – Solidarnościówka

Wspieraliśmy akcję solidarnościową z zatrzymanymi aktywistami klimatycznymi pod posterunkiem Wrocław- Śródmieście za pl. Grunwaldzkim.

MARZEC

03.03 – Plakatowanie

A na plakatach Durutti, Goldman i Malatesta

07.03 – MANIFA – matki, siostry, opiekunki

Mimo wietrznej i zimnej pogody pojawiło się ponad 300 osób, było dużo anarchistycznych flag, wśród których dominowały te czarno-fioletowe. Po przemówieniu wygłoszonym przez reprezentantkę Inicjatywy 8 Marca, przemarsz ruszył w rytmach Samby. Nie obyło się bez policyjnych zagrywek. Blokowali nam wyjście z rynku ale ostatecznie po kilku zwrotach, biegiem przedostaliśmy się dalej.

08.03 – Solidemo

Pikieta solidarnościową pod komendą na Trzemeskiej. We Wrocławiu policja gazowała uczestniczki akcji organizowanej przez OSK z okazji 08.03 i zawinęła jedna osobę.

12.03 – Akcja BKM

Pod zajezdnią tramwajowo-autobusowom i pod siedzibą MPK Wrocław byliśmy z naszymi bezpłatnymi biletami.

15.03 – Wyjazd integracyjny

Drugi wyjazd integracyjny Fa Wrocław w Nowej Soli(Lubuskie) na teatralny wieczór monodramów „Petarda” w teatrze Terminus a quo

17.03 – Strajk przeciwko wypowiedzeniu Konwencji Antyprzemocowej

Dwie osoby były aresztowane, odbyło się solidemo. Po interwencji naszej prawniczki po ok. godzinie zostały wypuszczone. Po wyjściu z obrażeniami ciała udały się na obdukcje lekarską i do szpitala

21.03 – Dzień Otwarty i dołączenie się do Grupy Food not Bombs Wrocław

Przy ulicy Bzowej gdzie zawsze FnB rozdaje wegański, ciepły posiłek potrzebującym, staliśmy z banerem promującym BKM

24.03 – Wojna nr 1

Pierwsza publikacja Wojny – naszego zina poświęconego walce społecznej w którym można było przeczytać wywiad z Wrocławskimi Rewolucjonistkami, wywiad z argentyńską działaczką aborcyjną, cytaty wielkich anarchistów i anarchistek oraz więcej ciekawostek.

30.03 – Rozdawanie ulotek BKM

Kolejna akcja również rozpoczęła się na wydawce FnB.

KWIECIEŃ

5/6/11.04, udostępnianie odpowiedzi od gmin, po konsultacjach w sprawie funkcjonowania BKM. Pokazanie na czym stoi i jak funkcjonuje BKM w miejscowościach, które odpowiedziały na kontakt w tej sprawie.

22.04 Wzięcie udziału w akcji referendum strajkowego w sprawie podwyżek (pod Kauflandem). Była to akcja prowadzona przez Wolny Związek Zawodowy “Jedność Pracownicza”.

23.04 Akcja promująca Bezpłatną Komunikacje Miejską. Zostało rozdanych kilkaset ulotek i gazetek Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywy Pracowniczej, w tramwajach, oraz były roznoszone ziny, które trafiały do skrzynek bookcrossingu.

MAJ

01.05 Demonstracja z okazji święta klasy pracującej. Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy. Demonstracja organizowana razem z wrocławską sekcją Zwiazku Syndykalistów Polski.

02.05 Organizacja (w ramach demonstracji 1 Maja) wykładów online o tematyce pracowniczej.

15.05 Akcja upamiętniająca zabójstwo Igora Stachowiaka,przez policje. “Zapal znicz na Trzemeskiej”.

22.05 Wykład na temat BKM podczas „Bez Przegranych Fest”.

19.05 Zrobionie banery w ramach wyrażenia solidarności z Palestyńczykami, sprzeciw wobec agresji Izraela.

20.05 Wyrażenie solidarności z berlińskimi sklotami, zagrożonymi eksmisją. Zdjęcie banerowe FA Wrocław i Kolektywu Hulajpole.

CZERWIEC

22.06 Współudział z Zielona Fala Wrocław w demonstracji przeciwko spalarni śmieci w Wiszni Małej, pod budynkiem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

26.06 przedstawiciel FA Wrocław wziął udział w debacie o mieszkalnictwie i bezdomności, w Instytucie Grotowskiego.

LIPIEC:

1-5.07 – BKM

Promowanie BKM-u. Jeżdżenie przyczepką z reklamą BKM i filmik udostępniony w internecie.

Wtorek 20.07- (Samowolne Solidemo)

Solidemo pod komisariatem przy Piłsudskiego 6/8 z powodu zatrzymania osoby z blokady eksmisji Samowolki.

Środa 21.07- (Samowolne Solidemo 2.0)

Solidemo pod prokuraturą rejonową Wrocław-Psie Pole przy Podwalu 28 podczas przesłuchiwaniu osoby zatrzymanej dzień wcześniej. Osoba została wypuszczona tego samego dnia.

Wtorek 27-28.07- Solidarnościówka z Wrocławskimi Lwicami (w związku z akcją z października 2020)

Solidarnościówka pod sądem rejonowym na Podwalu gdzie miała być sprawa przeciw lwicom.

Sprawa przeciwko jednej z osób toczyła się następnego dnia(28.07), wtedy też była solidarnościówka – tym razem nie ogłaszana publicznie.

SIERPIEŃ:

Poniedziałek 9.08 – Demo antypolicyjne

Demonstracja antypolicyjna, pod komendą wojewódzką, po brutalnym zamordowaniu przez policje Bartka z Lubina. Policja bez powodu spisywała ludzi. Policja blokowała możliwość wyjścia z tłumu jednej osobie i wyszarpała ją z tłumu. Osobę tę zatrzymano i przewieziono ją na Trzemeską gdzie przeniosła się demonstracja. Około 19 osoba została wypuszczona z widocznymi siniakami i dziurą w ubraniu, jak i po doświadczeniu przemocy psychicznej ze strony policji.

Czwartek 19.08- Akcja banerowa

Wywieszenie banerów na ogrodzeniu siedziby wojska polskiego we Wrocławiu po wycofaniu się wojsk polskich z Afganistanu. Żądanie: przyjęcie osób ubiegających się o azyl i zorganizowaniu korytarzy humanitarnych.

Piątek 20.08- Baner solidarnościowy

Wywiesznie baneru solidarnościowego z anarchist(k)ami z Białorusi

Wtorek 24.08- Demo pod siedzibą straży granicznej

Pikieta przeciw działaniom polskiego rządu na granicy polsko-białoruskiej. Osoby na pikiecie maszerowały z karabinami z patyków by pokazać niedorzeczność zamykania granic. Odczytano imiona części osób przetrzymywanych na granicy

Wtorek 31.08- Początek okupacji pod Urzędem Wojewódzkim

Okupacja rozpoczęła się z żądaniem dopuszczenia pomocy medycznej do osób uchodźczych na granicy.

WRZESIEŃ

1).Przez 11 dni trwała okupacja pod Dolnośląskim urzędem wojewódzkim we Wrocławiu.W okupacji brała Federacja Anarchistyczna Wrocław i grupy skupione w KWW (Konfederacja Wolny Wrocław).Domagano się dostarczenia pomocy humanitarnej dla uchodzców i udzielenia azylu potrzebującym. Na zakończenie okupacji wyświetlono film kolektywu ”Rozbrat” o sytuacji na granicy.

2).Odbyły sie plakatowania solidarnościowe z osobami w kryzysie uchodźczym.

3).Zbiórki rzeczowe i finansowe dla uchodzców ogranizowane przez grupę ”No borders” i wysyłanie pomocy na granicę – akcja wspierana przez FA.

4).20 Września odbyła się solidarnościowa akcja zapalania zniczy dla uchodzców przy wrocławskim przejściu świdnickim. Udział wzięły grupy:FA Wrocław i Wrocław wita uchodzców.

5). W połowie września odbył się duży,solidarnościowy wyjazd Fa Wrocław do Poznania na 27 urodziny Rozbratu i współpraca w kampanii przeciwko deweloperom i obrony Rozbratu przed eksmisją.

PAŹDZIERNIK

  1. W dniach 2-3 Pażdziernika we Wrocławiu odbył się ogólnopolski zjazd Federacji Anarchistycznej oraz wykłady i warsztaty FA Wrocław podczas spotkania otwartego (spotkanie z protestującym w “białym miasteczku” medykiem, Tomaszem z Akcji Lokatorskiej oraz warsztaty z cyberbezpieczeństwa.
  2. 2 pażdziernika podczas 13. Wrocławskiego Marszu Równości został utworzony osobny, anarchistyczny blok, który przy dzwiękach Samby przemaszerował przez miasto.Demonstracja po raz kolejny odbyła się z licznym udziałem osób z FA Wrocław.
  3. 3-5 Pażdziernika odbyła się wizyta Zapatystów we Wrocławiu.

Delegacja meksykańskich Zapatystów przyjechała do Wrocławia w ramach swojej podróży po Europie aby podzielić się doświadczeniami, opowiedzieć swoją historię i poznać lokalne grupy anarchistyczne oraz ich sposób organizowania się. Odbyły się dwa spotkania: pierwsze,wielogodzinne,przy ognisku,skierowane do środowiska anarchistycznego i drugie bardziej otwarte. Zapatyści zostali powitani okrzykami ”La viva Zapatista!”, anarchistycznymi flagami i odpalone zostały race. Odwiedzili również anarchistyczne i wolnościowe miejsca we Wrocławiu. We wszystkich tych wydarzeniach uczestniczyła FA Wrocław.

  1. Nadal kontynuowane były zbiórki pieniężne i rzeczowe dla uchodzców przez grupę ”No Borders Wrocław” i wysyłane na granicę.
  2. 9 Pażdziernika FA Wrocław wzięło udział w demonstracji solidarnościowej z medykami protestującymi w Warszawie. Wspólnie przeszliśmy ulicami Wrocławia aby wyrazić poparcie i wesprzeć medyków w ich walce o poprawę warunków pracy i płacy.
  3. Odbyła się akcja solidarnościowa z eksmitowanym i wyburzonym skłotem ”Samowolka”. Na wrocławskich pustostanach zawisły banery solidarnościowe.

LISTOPAD

07.11 Demonstracja “Przeciw przemocy rządu” zorganizowana przez FA Wrocław oraz No Borders Wrocław. Pod Urzędem Wojewódzkim zebrało się ponad 130 osób, po przemówieniach demonstracja ruszyła na Rynek i po zakończeniu część osób dołączyła do Marszu Wzajemnego Szacunku (upamiętnienie wydarzeń Nocy Kryształowej).

21.11 – 23.11 Plakatowanie pro-uchodźcze.

29.11 Pikieta solidarnościowa FA Wrocław i Inicjatywy Pracowniczej ze zwolnioną działaczką związkową i pracownicą amazona Magdą Malinowską. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, pod obiema halami rozdane zostało ponad 1000 ulotek związkowych.

Grudzień

W Grudniu odbył się tydzień akcyjny solidarności z migrantkami.

10.12.2021 – tego dnia odbył się happening anarchistek, które symblicznie niosły ciała ludzi, którzy stracili życie zamknięci pomiędzy granicą polską i białoruską. Następnie, zawinięte w koce termiczne, usiadły pod choinką na wrocławskim rynku, wśród zawiniętych ciał, zwracając uwagę przechodniów na sytuację na granicy oraz sprzeciwiając się ustawie wywózkowej, która pozwala na wywóz migrantów na granicę bez żadnych procedur – do lasu, w mróz, bez nadziei.

12.12.2021 – Federcja Anarchistyczna Wrocław wspólnie z Food Not Bombs oraz No Borders Wrocław zorganizowała pikietę Przeciw Przemocy Rządu, gdzie aktywistki wyraziły swój sprzeciw torturom, którym poddawani są ludzie na granicy.

13.12.2021 – Data 13.12. to nie tylko rocznica stanu wojennego ale również międzynarodowy dzień pamięci o brutalności policji. Właśnie w tym celu wrocławskie środowiska zgromadziły się tego dnia pod komendą przy ulicy Trzemeskiej – aby uczcić pamięć wszystkich osób które doświadczyły represji policyjnych. Silne państwo istnieje tylko dzięki silnemu aparatowi przymusu, którym jest m.in. policja. A im silniejsza jest władza tym słabsze jest społeczeństwo. Musimy przeciwstawić się takiemu stanowi rzeczy. Chcemy czuć się bezpiecznie wyrażając swoje poglądy. Chcemy móc bezpiecznie wyjść na ulice i zaprotestować. Niedopuszczalna jest sytuacja represji, bicia, poniżania tylko z powodu wyrażenia sprzeciwu. Agresja władzy jest niedopuszczalna!

3 Komentarze

  1. Fajnie, że taka publikacja się ukazała. Zdaję sobie też sprawę z tego, że z różnych względów na pewno nie ma tutaj wszystkich akcji.

    Co jest ważne to też życie w zgodzie ze swoimi ideałami na co dzień. Tego chyba nie da się (lub ciężko) opisać, a jest bardzo ważne, bo daje też przykład innym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*