Polski Bus. Protest związkowców w obronie zwolnionych kolegów

Na stronie wrocławskie Gazety Wyborczej pojawił się artykuł o dzisiejszym proteście Inicjatywy Pracowniczej w obronie pracowników Polskiego Busa.

Polski Bus nie liczy się z pracownikami – uważają związkowcy z Inicjatywy Pracowniczej. Na manifestację przed dworcem PKS przenieśli transparent z hasłem: „Szybko, tanio, wyzyskowo”. Twierdzą, że tanie ceny biletów w Polskim Busie są okupione wyzyskiem pracowników.

Wrocławski protest był gestem solidarności z pracownikami Polskiego Busa z Rzeszowa, zwolnionymi za działalność związkową. Odbył się przed wjazdem na dworzec tymczasowy PKS przy ul. Suchej we Wrocławiu. Uczestniczyło w nim około 20 osób.

„Polski Bus zwolnił tylko związkowców”

– Kierownictwo firmy zasłaniało się reorganizacją w firmie, ale dziwnym trafem zwolniono tylko cztery osoby, i to te, które założyły związek zawodowy – mówi Małgorzata Maciejewska z Inicjatywy Pracowniczej, organizatorka protestu.

Wszyscy zwolnieni pracownicy wystąpili do sądu domagając się przywrócenia do pracy, lub odszkodowania. Nie pozwolimy się zastraszyć, zwłaszcza, że metody stosowane przez pracodawcę są nielegalne. Kluczem do zwolnienia była przynależność do związku zawodowego, a nie obiektywne przesłanki – komentuje Łukasz Tomaka z zakładowej komisji Inicjatywy Pracowniczej w Polskim Busie.

Polski Bus kontra związkowcy

Zwolnieni związkowcy wysłali do zarządu spółki postulaty, domagając się m.in. podwyżek i uregulowania czasu pracy. – Kierowcy muszą myć autobusy, tankować i sprzątać toalety, za co nie dostają dodatkowego wynagrodzenia. Do tej pory odpowiedź nie nadeszła. Jeśli nie doczekamy się reakcji ze strony pracodawcy, będziemy namawiać kierowców do blokowania przejazdów – dodaje Maciejewska.

Związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza w Polskim Busie został założony we wrześniu przez kierowców autobusów z województwa podkarpackiego. Obecnie w komisji działa kilkanaście osób, a w samej firmie, zatrudniającej około 800 osób, działają jeszcze dwa inne związki zawodowe: Sierpień 80 oraz Związek Zawodowy Kierowców w Polsce.

Oświadczenie Polskiego Busa

W związku z protestem swoje oświadczenie wysłały do nas władze Polskiego Busa. Piszą w nim, że zwolnienia w firmie spowodowane były decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego o cofnięciu pozwolenia na funkcjonowanie połączenia RzeszówLublin. Władze właściciela podkreślają, że zwolnienia odbyły się zgodnie z kodeksem pracy, a zwalniani kierowcy nie byli jeszcze członkami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza. „Od początku istnienia naszej firmy, jesteśmy otwarci na działalność związkową i dialog z tymi organizacjami. Bardzo cenimy sobie naszą dobrą współpracę z przedstawicielami wszystkich grup pracowniczych. W firmie funkcjonuje obecnie pięć związków zawodowych, którymi są: NSZZ Solidarność, Sierpień 80, Solidarność 80, Związek Zawodowy Kierowców w Polsce, a od niedawna inicjatywa Komisja Zakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza. W sumie związki zrzeszają ok. 100 pracowników. Zarząd PolskiBus.com regularnie spotyka się z delegatami tych organizacji, a wszelkie kwestie dotyczące wniosków pracowników omawiane są w formie dialogu na cyklicznych spotkaniach” – podkreślają władze Polskiego Busa. W piśmie podkreślają, że firma zatrudnia 620 kierowców, z czego wszyscy zatrudnieni są na podstawie umów o pracę. Polski Bus był też kontrolowany przez różne instytucje i zdaniem władz owe kontrole nie wykazały żadnych nieprawidłowości.

Zobacz artykuły na http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35771,19367877,protest-zwiazkowcow-z-polskiego-busa-bronia-zwolnionych-kolegow.html#ixzz3ugMW7okV?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Wroclaw_Wyborcza

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*