Fotoradary wrocławskiej straży miejskiej nielegalne

Dostałeś od wrocławskiej straży miejskiej mandat za przekroczenie prędkości? Jeśli jako dowód posłużyło zdjęcie z fotoradaru, teraz możesz odzyskać pieniądze. Urządzenia te przez lata działały nielegalnie, bo pracowały na częstotliwościach zarezerwowanych dla wojska. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wszczął postępowanie administracyjne, zakazujące Straży Miejskiej Wrocławia korzystania z fotoradarów. A prawnik podpowiada: osoby które zapłaciły mandaty, powinny zawiadomić prokuraturę o popełnieniu przez straż przestępstwa.

W piątek wrocławscy strażnicy miejscy poinformowali, że zaprzestają kontroli prędkości przy użyciu fotoradarów. Jarosław Janik tłumaczył to wówczas pojawieniem się wątpliwości, co do częstotliwości, na jakiej pracują urządzenia. Wyjaśniał, że do czasu wyjaśnienia sprawy, pomiary wstrzymano. Tymczasem Urząd Komunikacji Elektronicznej takich wątpliwości nie ma. I już wszczął postępowanie wobec wrocławskiej straży miejskiej.

Straż Miejska we Wrocławiu posiada trzy fotoradary wykorzystujące częstotliwości 34,3 GHz, zarezerwowane dla wojska – poinformowała Anna Lewandowska z wydziału komunikacji społecznej UKE.

A co z mandatami, które już wystawiono? Prawnik radzi, by ich nie przyjmować. Wówczas sprawa zostanie skierowana do sądu, a tam należy przede wszystkim powoływać się na rodzaj urządzenia, którym zrobiono zdjęcie – ta informacja jest podana na wydruku.

Na częstotliwościach zarezerwowanych dla wojska pracują fotoradary typu AD9 i Multanova 6F. Ponadto zalecam zgłaszanie na policję lub do prokuratury zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Straż Miejską – mówi mec. Łukasz Kiwała.

A co z tymi kierowcami, którzy mandat już zapłacili? Oni też mogą wystąpić na drogę sądową. I to zarówno, składając zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a także z powództwa cywilnego.

Dla jasności, nie popieramy amatorów szaleńczej jazdy samochodem po mieście, czy gdziekolwiek gdzie może to stwarzać zagrożenie dla innych, ale nie popieramy również nakładania sankcji finansowych za przekroczenie dozwolonej prędkości o 3km/h.

bezkarnoscpolicji.info

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*