Jadłodzielnie we Wrocławiu

„Pomyśl – w naszym kraju żyje ok. 38 mln ludzi, a DZIENNIE wyrzucamy do koszy prawie 25 mln kg jedzenia… Pozwolisz na dołożenie kolejnych kilogramów do stosu marnotrawionej żywności, czy chcesz być osobą, która będzie próbowała to zwalczyć? Jesteśmy grupą ludzi, których głównym celem jest pomoc tym, którzy nie wiedzą, co zrobić z niewykorzystanym jedzeniem. Pokazujemy, że istnieją alternatywy dla marnotrawienia, czyli podzielenie się produktami zamiast wyrzucania ich do kosza. Chcemy zachęcić wszystkich, którym temat ten nie jest obcy, do dzielenia się żywnością ze wszystkimi.” piszą osobie aktywiści Foodsharing Wrocław – czyli Wrocławskie Jadłodzielnie (https://www.facebook.com/foodsharingwroclaw/).

Czym jest Jadłodzielnia?

To miejsce gdzie można zostawić jedzenie, którego się nie wykorzysta, a skorzystać z niego może ktoś inny. Za darmo, bez sprawdzania kim jest potrzebujący. Bez dokumentów i formalności.

We Wrocławiu powstało już 5 Jadłodzielni.

Być może, niektórych zdziwi czemu ludzie chcą się dzielić tym co mają. Żywność jest pierwszą potrzebą człowieka. Bez jej zaspokojenia nie można żyć. Niby banał, a jednak jak podaje GUS w 2009 roku aż 170 000 dzieci cierpiało z powodu niedożywienia w Polsce. Nie ma u nas konfliktu zbrojnego ani klęski żywiołowej. Jest jednak sporo osób będących poza oficjalnym systemem pomocy, którzy nie mogą liczyć na żadne wsparcie, a wiedza na temat zdrowego żywienia jest nie wielka (mówiąc o niedożywieniu, mówimy o braku potrzebnych składników w diecie, a nie o głodzie jako takim).

Jadłodzielnie oczywiście nie rozwiązują problemu niedożywienia ani marnotrawienia żywności bezpośrednio. Są za to świetną nauką myślenia o jedzeniu oraz o współżyciu społecznym, w którym zaspokajając swoje potrzeby myślimy także o tym jak zaspokoić potrzeby innych.

Lista Jadłodzielni we Wrocławiu:

1. ul. Ludwika Rydygiera 25a (Nadodrze)

Lodówka powstała przy współpracy z m.in. HART- Hostel&Art oraz Bistro Powoli.

Organizacja Wezpomoz (http://wezpomoz.pl/), którą również promocyjnie wspieramy, postawiła we Wrocławiu trzy podobne lodówki, adresy:

2. ul. Osobowicka 129 (Osobowice)- Punkt przy kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus

3. ul. Zachodnia 1 (Szczepin)- Punkt przy Radzie Osiedla Szczepin

4. ul. Okulickiego 2 (Zakrzów) Punkt przy Fundacji Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki (lodówka powstała z inicjatywy stowarzyszenia Zmieniaj Zakrzów, Fundacji Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki oraz przy wsparciu z Fundacją Weź Pomóż)

Lodówka z inicjatywy Rady Osiedla Powstańców Śląskich:

5. ul. Gajowicka 96a – Punkt przed siedzibą Rady Osiedla Powstańców Śląskich.

______________________________________________

Infografika ze strony: https://www.facebook.com/foodsharingwroclaw/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*