Lokatorzy wspierani przez Akcję Lokatorską zostali sami w walce o godne mieszkania

W piętek 22 czerwca odbyło się tzw. „Spotkanie Trójstronne” dotyczące sprywatyzowanych mieszkań przy ul. Ślicznej i Zaułek Rogoziński. Wzięły w nim udział 3 strony: lokatorzy, Gmina Wrocław oraz Urząd Wojewódzki. Lokatorzy wystąpili z wnioskiem o wykup sprywatyzowanych mieszkań przez Gminę i włączenie ich do zasobu komunalnego miasta Wrocławia. Na mocy obowiązujących przepisów Wojewoda może dołożyć 50% kosztów z budżetu państwa do wykupu. Po licznych spotkaniach i dyskusjach w Urzędzie Wojewódzkim pomysł został przyjęty i urząd dołoży się do wykupu mieszkań, niestety Gmina Wrocław odmówiła.

Według przedstawiciela, Gmina nie zamierza powiększać swojego zasobu komunalnego, ponadto stwierdził on, że skoro żadne inne „duże” miasto nie skorzystało z takiej możliwości, to Wrocław też nie skorzysta (chociaż Zabrze wykupiło całe sprywatyzowane budynki po-zakładowe). Skutek odmowy urzędu miasta jest niestety dla lokatorów tragiczny. Prawie 30 rodzin czeka eksmisja. Kolejnych 10 ma sprawy w sądach, które nie wiadomo jak się skończą. Osoby te od 1999 roku walczą o stabilność czynszy i rozwiązanie kwestii nielegalnej sprzedaży mieszkań, w których żyją całe życie. Lokatorzy nie mogą sobie pozwolić na kolejne przedłużanie sprawy.

Jesteśmy rozczarowani odmową Urzędu. Nasi wolontariusze dokładają wielu starań aby pomagać indywidualnie lokatorom w sprawach sądowych, pomagamy odpowiadać na pisma, szukać rozwiązań. Spotykamy się co tydzień, chodzimy do sądów i na policję. Nie jesteśmy w stanie rozwiązać tej sytuacji BEZ rozwiązania systemowego – które objęłoby wszystkich lokatorów mieszkań po-zakładowych. Odmawiając pomocy teraz, Gmina Wrocław powoduje, że coraz więcej lokatorów znajduje się w sytuacji eksmisji, lub zagrożenia eksmisją, a problemy kumulują się coraz bardziej.

Więcej informacji na temat sprawy nielegalnej prywatyzacji mieszkań z ulicy Ślicznej i Zaułek Rogoziński na stronie Akcji Lokatorskiej:

http://www.lokatorzy.wroclaw.pl/prywatyzacja-lokali-zakladowych-wroclaw/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*