Akcja pisania listów do więźniów politycznych

Dnia 22.02.2023r. Anarchistyczny Czarny Krzyż Wrocław wraz z Filmowym Zamentem zorganizowali akcję pisania listów do więźniów politycznych z Białorusi.

Organizatorzy zapraszali słowami: Odbiorcami naszych listów będą Sasha Belov, Zhenya Rubashko i Artem Solovey, członkowie inicjatywy „Jedzenie zamiast bomb” w Mińsku (Białoruś). Przez kilka lat w weekendy przygotowywali wegańskie jedzenie i przynosili je do punktów dystrybucji dla osób w kryzysie bezdomności, rozdawali także ubrania i leki oraz udzielali innej niezbędnej pomocy potrzebującym. W 2020 roku w kraju rozpoczęły się protesty po kolejnych sfałszowanych wyborach prezydenckich. Na ulice wychodziły dziesiątki tysięcy ludzi, którzy byli temu przeciwni. Ale już pod koniec 2020r. w kraju rozpoczęły się masowe represje. Chłopaki zostali zatrzymani latem 2021 r., oskarżeni o udział w marszach protestacyjnych i współtworzenie formacji ekstremistycznej. Niedawno sąd wydał wyrok 5 lat więzienia.

Sasha Belov, Zhenya Rubashko i Artem Solovey, podobnie jak tysiące innych Białorusinów i Białorusinek, są teraz w więzieniu i potrzebują naszego wsparcia! 

Na wydarzeniu można  posłuchać też aktywistów Anarchistycznego Czarnego Krzyża Wrocław, którzy opowiedzą o działaniach swojej grupy oraz obejrzeć filmy “Wycięci” i “3 dni wolności”.

Wycięci

Projekt Aliaksandra Libertad – niezależnego białoruskiego dziennikarza, a od niedawna studenta Akademii Sztuki, jest wyrazem wsparcia i solidarności z trzema aktywistami uwięzionymi i skazanymi na 5 lat więzienia przez reżim Łukaszenki.

Ci ludzie są moimi bliskimi przyjaciółmi, razem walczyliśmy o budowanie sprawiedliwego i solidarnego społeczeństwa. Zdążyłem wcześniej wyjechać z Białorusi, udało mi się uniknąć aresztowania. Jestem wolny i chcę nie tylko pokazać solidarność wobec swoich kolegów, ale też podzielić się „praktyką solidarności”, poprowadzić warsztaty wsparcia. Dlatego „wysłałem” moich uwięzionych przyjaciół w podróż dookoła świata w formie papierowych figurek. Do współpracy zaprosiłem ludzi z różnych krajów. Wysłałem im przygotowany wcześniej plik ze zdjęciami kolegów i poprosiłem o ich wydrukowanie i wycięcie w formie papierowych figurek, a następnie o ustawienie i sfotografowanie ich w jakimś wybranym, ulubionym miejscu. Poprosiłem również o nagranie krótkiego video, w którym opowiedzą, dlaczego to właśnie miejsce zostało wybrane. W ten sposób moi przyjaciele odwiedzili m.in. Polskę, Litwę, Gruzję, Niemcy, Chile, Tajwan, Danię i Norwegię. Solidarność nie ma granic.

3 dni Wolności

Polski dokument w reż. Łukasza Borowskiego przedstawiający historię więźnia, który po piętnastu latach pozbawienia wolności opuszcza zakład karny na trzydniową przepustkę.

https://www.filmweb.pl/film/3+dni+wolno%C5%9Bci-2011-622209

Kilkanaście osób przyszło wysyłać kartki i listy, które są bardzo ważne dla więźniów – pokazują im i reżimowi, że nie są sami.

Słowa otuchy zostały wysłane też do hiszpańskiego anarchisty nazwiskiem Gabriel Pombo Da Silva, który w więzieniach spędził ponad połowę swojego życia.

Solidarność to zbrodnia, której popełniania nigdy się nie wyrzekniemy.

*ACK Wrocław to osobna grupa.

Strona ogólnopolska ACK https://ack.org.pl/

Strona wrocławskiej sekcji ACK https://wolnywroclaw.pl/ack/

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*