„Feminizm zamiast wojen” antywojenna demonstracja z okazji 8 marca

fot. Malwina Gadawa, Polskatimes

W tym roku Wrocławska Manifa przeszła ulicami miasta pod hasłem „Feminizm zamiast wojen!”. Uczestniczyło w niej około 200 osób wznoszących hasła antywojenne, antykapitalistyczne i antydeportacyjne.

Manifestcja została zorganizowana przez oddolną organizację Inicjatywa 8 Marca. We wstępie biuletynu wydanego z tej okazji czytamy: „Jako kobieta nie mam ojczyzny. Jako kobieta nie chcę ojczyzny. Moją ojczyzną jest cały świat” – jest to cytat Virginii Woolf. Głównym przekazem jaki odczytaliśmy z tegorocznych wystąpien jest walka o prawa kobiet ponad podziałami państwowymi i narodowymi. Feministki i feminiści opowiedzieli się przeciwko wojnie, podczas której zawsze cierpią kobiety, a także przeciwko neoliberalnej polityce zrzucającej na barki kobiet całą odpowiedzialność za usługi opiekuńcze, nie oferując w zamian należytego wynagrodzenia. Podczas manifestacji padły także hasła przeciwko deportacjom uchodźczyń i migrantek nielegalnie przekraczających granice. Warto dodać że pomimo możliwości udzielania pomocy osobom uciekającym z krajów pochodzenia w 2015 roku tylko 230 osób otrzymało ją, pomimo prawie 6000 złożonych wniosków.

fot. Malwina Gadawa, Polskatimes
fot. Malwina Gadawa, Polskatimes

Podczas demonstracji antyfaszysta zerwał flagę narodowców, którzy nieopodal próbowali manifestować przeciwko prawu do aborcji. Został zatrzymany, a po manifie część demonstrantów zorganizowała spontaniczną pikietę pod posterunkiem. Wyposzczono go bez postawienia zarzutów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*