Kuriozalny konkurs na operatora WS7

Oto zakończył się konkurs na operatora kamienicy Wyspa Słodowa 7 – zwycięzcą został…NIKT! Spośród dwóch ofert nie wybrano żadnej, ponieważ komisja nie przyznała żadnej z nich min. 75% punktów. Ponadto miasto tłumaczy że „Proces dotyczący kamienicy nie będzie zatem kontynuowany w prowadzony do tej pory sposób.” – jaki będzie nowy sposób? Miasto odpowiada: „Dobre pytanie. Nie znamy na nie na razie odpowiedzi„.

Przypomnijmy, do konkursu zgłosiły się trzy projekty, dwa przeszły ocenę formalną. Jeden złożony przez grupę mieszkańców, którzy od prawie 2 lat starają się uchronić budynek przed prywatyzacją „Wyspa Słodowa 7”, drugi przez Fundację im. Alana Turinga. Obydwa otrzymały podobną liczbę punktów: WS7 423, a Fundacja 429.

Osoby tworzące stowarzyszenie WS7 nie kryją rozczarowania. 1,5 roku ciężkiej pracy wielu profesjonalistów i profesjonalistek (wśród nich artyści, architekci, urbaniści, socjolodzy) ale przede wszystkim mieszkańców, którzy wykonali niesamowitą pracę w imię idei stworzenia miejsca otwartego, dostępnego dla każdego, przyjaznego – centrum społeczno-kulturalnego. To Wyspa Słodowa 7 przeprowadziła prawdziwe, nie pozorowane konsultacje – zbierając opinie mieszkańców i docierając do każdego zakątka miasta – aby proces ten był otwarty i czytelny dla wszystkich. To oni wzięli na siebie reprezentowanie tych pomysłów – stworzyli spójną koncepcję, określili sposób finansowania, zakres remontu.

„Odbyliśmy łącznie 11 spotkań z urzędnikami (w tym z przedstawicielami odpowiedzialnego za remont budynku Zarządu Inwestycji Miejskich oraz z Miejskim Konserwatorem Zabytków), zgłosiliśmy łącznie 91 uwag architektonicznych do samego projektu remontu kamienicy” – pisze Krzysztof Jarząb na blogu.

Powtarzamy pytania, które zadaje w tej chwili Stowarzyszenie Wyspa Słodowa 7:

1/ Czy konkurs wieńczący proces “laboratorium partycypacji” został należycie przeprowadzony?

Skład komisji oceniającej oferty został określony zarządzeniem nr 3921/16 Prezydenta Wrocławia z dnia 22.03.2016 r.
W trakcie posiedzenia komisji, okazało się, że w pracach aktywnie uczestniczy urzędniczka, która nie figurowała w w/w zarządzeniu.
Ponadto, w skład komisji, z ramienia tzw strony społecznej, od samego początku wchodziła osoba, co do której istnieje jawny konflikt interesów – o czym wiedziały wszystkie strony postępowania.
Co więcej, Dyrektor Biura Partycypacji Społecznej Bartek Świerczewski został przez nas z wyprzedzeniem o tym fakcie poinformowany, lecz zbagatelizował problem.

2/ Jak po fiasku półtorarocznych protestów, rozmów, spotkań i debat Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz widzi przyszłość “laboratorium partycypacji”, jednego z działań oflagowanych brandem ESK Wrocław 2016?

Czy ponownie będzie się mierzył z partycypacją obywateli organizując konkurs, w którym nie trzeba wykazać żadnego poparcia społecznego dla proponowanych wizji, za to premiowany jest gruby portfel? Czy też może będzie realizowany inny (być może już gotowy) scenariusz dla WS7?

http://wyspa7.tumblr.com

wyspa008

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*