Elewator „Odra” woła o pomoc. Ratujmy wrocławskie zabytki!

Władze miejskie, na żądanie dewelopera, zamierzają wyburzyć kolejny zabytek. Tym razem padło na elewator „Odra” – historyczny obiekt przemysłowy. To jedna z ostatnich budowli tego typu we Wrocławiu. W odpowiedzi na działania władz aktywiści miejscy umieścili na budynku banery, Akcja Miasto wystosowała petycję a w środę odbędzie się demonstracja przeciwko wyburzeniu elewatora i za odwołaniem ze stanowiska Miejskiego Konserwatora Zabytków Katarzyny Hawryluk-Brzezowskiej.

W projekcie z 2007 r. budynek miał zostać obudowany wielkimi budynkami mieszkalno-usługowymi, o kilka lat późniejszy wariant zakładał przebudowę elewatora na hotel. Ta majestatyczna budowla, obecnie całkowicie zdewastowana, wznosi się samotnie nad lustrem Kanału Miejskiego, po tym jak w ostatnich latach z okolicy zniknęła przedwojenna zabudowa Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego.

Po niedawnym wyburzeniu silosów przyległych do elewatora sprawą zajęli się aktywiści miejscy. Po ich apelach dalszą rozbiórkę wstrzymano, jednak jak później się okazało trwała ona nadal. Wczoraj na facebooku pojawił się filmik, na którym widać koparkę niszczącą rampę elewatora.

Akcja Miasto wystosowała petycję przeciwko wyburzenu zabytkowego budynku. Na swojej stronie piszą: Domagamy się ochrony elewatora “Odra” przy ul. Rychtalskiej na Kleczkowie! Bez tego obiektu nadodrzański krajobraz już nigdy nie będzie taki sam. To jedna z ostatnich budowli tego typu we Wrocławiu. Uważamy, że dziedzictwo poprzemysłowe zasługuje na ochronę i zachowanie. Trudno mówić o tożsamości miasta bez fizycznej obecności obiektów, które tworzyły jego historię.

Petycję do prezydenta oraz Miejskiego Konserwatora Zabytków można wysłać za pomocą specjalnie przygotowanego formularza.

Jutro o 18:00 pod Muzeum Architektury odbędzie się demonstracja przeciwko wyburzaniu zabytkowego elewatora oraz za odwołaniem ze stanowiska MKZ Katarzyny Hawrylak-Brzezowskiej. Więcej informacji na stronie wydarzenia w serwisie facebook: KLIK. Do zobaczenia!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*