Protest przeciwko TTIP i CETA [13.10]

Oświadczenie organizatorów: Sytuacja wokół TTIP i CETA zmienia się niemal codziennie. Jedno jest już jednak jasne. PiS wbrew wcześniejszym deklaracjom, że będzie bronić polskiego rolnictwa i żywności, ogłosiło pełne poparcie dla przyjęcia CETA. Dyskusja nad CETA spadła z porządku obrad Sejmu i rząd sam zadecydował, że ją podpisze. Mamy tego dość!

Organizujemy manifestację sprzeciwu wobec CETA i TTIP. Główna manifestacja odbywa się w Warszawie 15-ego października. Nasza wrocławska demonstracja odbywa się 2 dni wcześniej, 13-ego października o godz. 17.00 na placu Nowy Targ – 5 dni przed spotkaniem UE, na którym przedstawiciel polskiego rządu ma oficjalnie wyrazić zgodę na podpis CETA.

DLACZEGO TERAZ?

Podpisanie CETA przez Radę Unii Europejskiej, w której zasiadają ministrowie państw UE planowane jest na 18 października. Polskę reprezentować będzie szef MSZ, Witold Waszczykowski.

DLACZEGO PRZECIW CETA?

CETA (umowa o wolnym handlu UE-Kanada) razem z TTIP (umowa UE-USA) mają utworzyć transatlantycką strefę wolego handlu. Na podstawie bliźniaczej umowy o wolnym handlu NAFTA (USA-Meksyk-Kanada) która działa już przeszło 20 lat można wyciagnąć dość przygnębiające wnioski. Prawdopodobnie pogorszy się jakość naszej żywności, upadną małe i średnie gospodarstwa rolnicze, wielkie korporacje jeszcze bardziej zdominują wytwórczość. Korporacje będą wręcz mogły zaskarżać rządy państw do nowo powstałego sądu arbitrażowego ICS (Investment Court System) i jeśli udowodnią, że ich potencjalne zyski zmalały przez zmiany w prawie krajowym, to takie państwo będzie zmuszone płacić ogromne odszkodowania. Może się tak stać gdy np. Polska podniesie płace minimalne i korporacje będą przez to miały większe koszty pracy.

ORGANIZATORZY:

Jesteśmy grupą mieszkańców Wrocławia, nie związanymi z żadną partią polityczną.

WAŻNA INFORMACJA:

Zapraszamy wszystkich którzy zgadzają się z przekazem demonstracji, niezależnie od wyznawanych poglądów. Warunek jest jeden – brak jakichkolwiek oznaczeń partyjnych czy innych organizacji. Łączy nas wspólna sprawa i na demonstracji tylko ona jest ważna.

[WIĘCEJ INFORMACJI]


Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*