Spotkanie z aktywistą ze strefy okupowanej La Zad [08.02]

8 luty, 20:00, CRK (ul. Jagiellończyka 10c/d)

Strefa Obrony La Zad

Zone d’Aménagement Différé – Strefa Odroczonego Rozwoju lub
Zone À Défendre – Obszar do obrony

La ZAD jest częścią terenu w okolicach miasta Nantes w zachodniej części Francji, na którym władze zaplanowały budowę lotniska międzynarodowego.

Według projektu budowlanego <Grand Ouest> region ma zostać przekształcony w metropolię o znaczeniu międzynarodowym rozciągającą się od Nantes do Saint – Nazaire. Budowa lotniska, a także całego przedsięwzięcia wiąże się ze zmianą dotychczasowego krajobrazu regionu rolniczego na zurbanizowany. Co więcej, w okolicach Nantes istnieje już jedno lotnisko.

Już w latach 70tych władze planowały projekt budowy lotniska na terenie 1,350 Ha (obecnie jest to już więcej niż 1,650 Ha) i już od tego czasu budził on ogromne kontrowersje wśród społeczności lokalnej. W tym okresie zawiązała się także grupa osób sprzeciwiająca się inwestycji. Od tego czasu status prawny terenu wybranego pod inwestycję zaczął zmieniać się, tym samym mobilizując coraz więcej osób niezgadzających się na nowy status terenu. Główne założenia definiowane przez przeciwników budowy lotniska to ochrona różnorodności biologicznejm na wyznaczonym obszarze, transformacja pól uprawnych i lasów w zabudowania usługowe mające znaczny wpływ na zanieczyszczenie powietrza i wód w regionie.

Od 2007 roku protesty stają się bardziej radykalne, tereny częściowo sprzedane pod budowę zostają zajęte przez aktywistów i okupowane. Od tego momentu ruch La Zad staje się symbolem organicznej walki o prawo do kształtowania środowiska lokalnego w stosunku do potrzeb jego mieszkańców. Działacze podejmują walkę na wielu płaszczyznach i w różnorodnych formach (okupacja, akcje bezpośrednie, blokady, festiwale, obozy klimatyczne, alterglobalistyczne, konferencje) jednak główna akcja okupacyjna zorientowana jest na kolektywną, ekologiczną uprawę rolniczą.
W 2012 roku została przeprowadzona pierwsza próba eksmisji La Zad z zajmowanego terenu. Szacuje się, że w trakcie 6 miesięcznej akcji użyto około 2000 policjantów. Część domów znajdujących się na tym terenie została całkowicie zniszczona, drogi dojazdowe zostały zablokowane. Pomimo zorganizowanych działań policji mieszkańcy i sympatycy strefy postawili opór zakończony sukcesem. Jeden z francuskich ministrów uznał publicznie La Zad za « Teren stracony dla Republiki »

Więcej info na spotkaniu i na stronie internetowej http://zad.nadir.org/?lang=en

Wydarzenie na facebooku: KLIK

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*