Dlaczego media nie lubią imigrantów? Na marginesie książki Krzysztofa Wasilewskiego „Bezdomnych gromady niemałe…” [16.02]

Jak media kształtują wizerunek imigrantów? Dlaczego w swoim przekazie tak chętnie sięgają po negatywne stereotypy?

Dr Krzysztof Wasilewski przebadał dyskurs imigracyjny na łamach prasy amerykańskiej w latach 1875-1924. Jak się okazuje, mechanizm kierujący mediami pozostaje niezmienny i kształtuje także obecną dyskusję na temat uchodźców w Polsce.

Dlaczego zatem media nie lubią imigrantów? Odpowiedź już 16 lutego

Książka będzie dostępna podczas spotkania, znaleźć ją można również tutaj: http://bit.ly/gromady

Gdzie? Tajne Komplety, Przejście Garncarskie 2, Wrocław
Kiedy? 16.02 (piątek) 18:00
Wydarzenie na fb: klik

…………………..……………………..……………………..…………

Zdjęcie zamieszczone w wydarzeniu [zobacz w całości] to karykatura dotycząca pomysłu Williama Windoma – sekretarza skarbu w administracji prezydenta Benjamina Harrisona – który w marcu 1890 r. zaproponował, aby główna stacja przyjmowania imigrantów w Nowym Jorku została przeniesiona z the Battery Island do Liberty Island, gdzie znajduje się Statua Wolności. Pomysł ten spotkał się ze zdecydowaną krytyką ze strony amerykańskiej prasy i w konsekwencji nie został zrealizowany.

Podpis główny brzmi: Planowane wysypisko imigrantów

Poniżej: Statua Wolności: Panie Windom, jeśli zamierza pan uczynić z tej wyspy [Liberty Island] wysypisko śmieci, to wracam do Francji.

Statek z lewej strony nazywa się „European Garbage Ship”, czyli „Statek z europejskimi śmieciami”. Statek z prawej to „Refuse”, czyli „Nieczystości”, a na powiewającej banderze ma napis „Statek z europejskimi śmieciami”.

Karykatura ta została wykorzystana na okładce książki Krzysztofa Wasilewskiego „Bezdomnych gromady niemałe. Dyskurs imigracyjny na łamach prasy amerykańskiej, 1875-1924”.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*