Hambacher Forst – symbol oporu [9.10]

Poniedziałek, 8 października, 19:10
Komitywa, ul. Rejtana 3 (suterena), Wrocław


Spotkanie z przedstawicielami Ende Gelände biorącymi udział w działaniach przeciw kopalni odkrywkowej w Hambacher Forst.
Trwa okupacja lasu Hambach w Niemczech, mająca na celu zablokowanie jego wycinki. Ten liczący dwanaście tysięcy lat las został sprzedany firmie energetycznej RWE, dążącej za wszelka cenę do wydobycia węgla ze złóż zlokalizowanych pod prastarymi korzeniami. Jesienią 2017 roku dzięki protestom, demonstracjom i blokadom pierwszy raz udało się na cały sezon powstrzymać firmę RWE przed karczowaniem. Od kilku tygodni siły państwowej policji i pracownicy RWE likwidują budowane od 6 lat nadrzewne miasteczka uniemożliwiające dotąd wycinkę. Mieszkający w nich obrońcy lasu, dzikiej przyrody i klimatu swoimi działaniami starają się uniemożliwić bogatemu państwu i potężnej korporacji zrujnowanie przyszłości nas wszystkich. Mieszkańcy Hambach tworzą alternatywne i równościowe społeczeństwo, hartujące się w trudnych warunkach oporu wobec najsilniejszych graczy naszych czasów. 15 października rozpoczyna się sezon wycinek i stąd potrzeba mobilizacji dużej liczby osób, choć policyjne ataki na aktywistów mają miejsce już teraz.

Na dni 25-29 października organizacja Ende Gelande planuje zorganizować masowe protesty w lesie i jego okolicach. Na spotkanie z przedstawicielkami tej organizacji zapraszamy Was do Komitywy 9 października od 19:10. Aktywiści i aktywistki z Ende Gelande opowiedzą o planach rozbudowy odkrywki, okupacji lasu, o tym jak wygląda życie aktywistek i aktywistów na miejscu i czym różni się i jakie możliwości daje protest w lesie, w porównaniu do protestów w mieście.

Społeczność skupiona wokół lasu Hambach to tysiące ludzi odwiedzających to miejsce od 2012. Spotkanie jest zaproszeniem do wspólnego budowania oddolnego sojuszu dla klimatu ponad granicami państwowymi.

Ende Gelände – oddolna inicjatywy obywatelskiej powstała w Niemczech, działająca na rzecz porzucenia paliw kopalnych jako źródła energii. Podejmuje ona działania, których celem jest wstrzymanie wydobycia węgla i budowanie sprawiedliwości klimatycznej. Jednym z nich jest ratowanie przed wycinką lasu Hambach.

Wydarzenie na fb: klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*