Gdzie? Księgarnia Tajne Komplety, Przejście Garncarskie 2
Kiedy? środa 31 października o 17:30
Wydarzenie na fb: KLIK
Czy macie w domu odziedziczoną po dziadkach maszynę do szycia, która nadal działa? Czy z drugiej strony macie wrażenie, że większość współczesnych produktów psuje się tuż po upłynięciu terminu gwarancji? Czy dopuszczacie myśl, że być może żyjemy w świecie zaprojektowanej awaryjności?
Jeśli dopuszczacie taką możliwość z pewnością zainteresuje was film francusko-hiszpańskiej koprodukcji, pod tytułem „Spisek Żarówkowy – nieznana historia zaplanowanej nieprzydatności” [2010]. Ponad 50-minutowy materiał ujawnia zmowę producentów żarówek, która miała miejsce na początku XX wieku; producenci odkryli wówczas, że wytwarzanie supertrwałych produktów, zwyczajnie nie leży w ich interesie. W ten sposób z ponad 3 tysięcy godzin świecenia w momencie technologicznego rozkwitu żarówki bardzo szybko ograniczono jej trwałość do zaledwie 1000 godzin. Wszystko w wyniku zmowy producentów. Twórcy filmu docierają do dokumentów jasno stwierdzających istnienie żarówkowego kartelu.
Autorzy wyodrębnili trzy elementy mechanizmu, który napędza wzrost współczesnych gospodarek produkcyjnych:
– reklama
– zaprojektowana awaryjność
– ogólnie dostępne kredyty.
Dzięki temu czujemy potrzebę kupowania nowych, lepszych produktów i możemy konsumować więcej, nie obstawiając się jednocześnie wciąż sprawnymi sprzętami. A wszystko w imię wzrostu gospodarczego.
Nieoficjalny zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=ax86vPgLEis
—
Produkcja dla zysków, nie dla zaspokajania potrzeb ludzkości – oto kapitalizm. Po filmie zapraszamy na dyskusję. Porozmawiamy o celowym postarzaniu produktów i sztucznym “napędzaniu” gospodarki.
Dodaj komentarz