Rasizm za burtę! Demonstracja w Łodzi.

Dziś w Łodzi odbył się marsz antyrasistowski z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową.

Rasizm od wieków służy rządzącym jako wygodne narzędzie do dzielenia ludzi. Od lat „globalna północ” buduje swoje bogactwo na wyzysku, kolonializmie i nędzy narodów „globalnego południa”.Wspólnie przemaszerowaliśmy przez centrum miasta, by pokazać, że nie zgadzamy się z wciąż istniejącymi dyskryminacjami – choć często już nie tak „modnymi”, czy jawnymi, jak kiedyś.

Dziękujemy łódzkiemu środowisku anarchistycznemu za zorganizowanie tej ważnej demonstracji!Po przemarszu mogliśmy posłuchać wykładów:
– o instytucjonalnym wymiarze rasizmu, grupie No Borders Team i innych ekipach działających na granicy polsko – białoruskiej, pomagającym ludziom w drodze,
– o piramidzie nienawiści, czyli zależności zilustrowanej przez Gordona Allporta, która wyróżnia 5 stopni: mowę nienawiści, unikanie, dyskryminacje, akty przemocy fizycznej, eksterminacje.

Wieczorem zaczęła się benefitowa impreza na No Borders Team, a sama demonstracja jest częścią trwającego w Łodzi tygodnia antyfaszystowskiego.

Cieszymy się, że po przerwie środowisko łódzkie znów jest aktywne. Do zobaczenia przy kolejnych okazjach!

2 Komentarze

  1. Historycznie, łódzkie zawsze było silnym ośrodkiem ruchów wolnościowych (w tym anarchistycznych), dlatego cieszą odradzające się tego typu inicjatywy.

  2. Fajna inicjatywa!
    Jak powiedziała kiedyś pewna aktywistka:
    “In a racist society, it is not enough to be non-racist, we must be anti-racist.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*